Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 18 Lipca 2024, 18:09
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Historia
14 Listopada, 2018

Baranów: Urodziny Niepodległej

W niedzielę cała Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości. Uroczystości w gminie Baranów rozpoczęły się już w piątek. Punktualnie o godzinie 11.11 we wszystkich szkołach odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Urodziny naszej ojczyzny w niezwykły sposób podkreślili najmłodsi. Przedszkolaki z „Barankowa” zamienili się w żywą biało-czerwoną flagę. Świąteczną kartoniadę można obejrzeć na portalu Facebook na profilu gminy Baranów. W sobotę w mroczeńskiej szkole miała miejsce uroczysta akademia. Tego dnia w Grębaninie dumną rocznicę uczcili biegacze. Kulminacja obchodów miała miejsce w niedzielne południe w Baranowie po odsłonięciu pomnika „Wolności”. Niezwykłym uzupełnieniem biało-czerwonych puzzli składających się na Święto Niepodległej stanowiły dwa elementy: okolicznościowa pieczęć – „Gmina Baranów w hołdzie wolności” oraz książka wydana przez Stowarzyszenie Seniorów Gminy Baranów – „Gloria Victoribus. Ocalić od zapomnienia. Powstanie wielkopolskie”.

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków. Państwo Polskie narodziło się na nowo”. Tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej w Mroczeniu rozpoczęli gminną uroczystość z okazji 100-lecia niepodległości Polski, która odbyła się 10 listopada br. Wzięli w niej udział zaproszeni goście z władzami gminy Baranów na czele, pocztami sztandarowymi, przedstawicielami szkół, różnych jednostek organizacyjnych z terenu gminy oraz mieszkańcy, rodzice, uczniowie i pedagodzy. Uczniowie w nietypowy i ciekawy sposób uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości, pokazując zmiany, jakie dokonały się w Polsce w przez dziesięciolecia wolności. Upamiętnili wydarzenia i ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dziś Polska jest dumnym i liczącym się na arenie międzynarodowej państwem. Zgromadzeni goście usłyszeli też życzenia przesyłane z różnych stron świata dla naszej ojczyzny.
W niedzielę w Baranowie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych wszystkich straży pożarnych z gminy Baranów i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich oraz akompaniamencie Orkiestry Dętej Stowarzyszenia „Nutka”, złożono kwiaty pod odsłoniętym przed momentem pomnikiem „Wolności”. W samo południe cały Baranów włączył się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa – do hymnu!”. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” z okolicznościowym przemówieniem zwróciła się do zebranych wójt gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek. Wśród zaproszonych gości znaleźli się członkowie rodzin powstańców: Władysława Urbańska – córka Rocha Posmyka, Barbara Marszałek – jego wnuczka, Maria Fikus – wnuczka Władysława Domagały i Jan Tyca – wnuk Wojciecha Chowańskiego.

~es

Więcej w nr 46 (1301) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!