Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dagny, Sławomiry, Wiktora 24 Grudnia 2024, 02:05
Dziś 3°C
Jutro 3°C
Kultura i oświata
30 Maja, 2018

Bralin: „Nasze stopy” znów wędrują

Grupa młodzieży z projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy” wybrała się na wędrówkę ulicami Bralina.

Minął kolejny dzień z projektem „Wędrujemy, czyli nasze stopy” – dzień integracji i inspirującej wymiany wiedzy. W piątek, 11 maja br., grupa projektowa wybrała się na małą wędrówkę ulicami Bralina w celu przygotowania trasy do wiejskiej gry terenowej. Rolę przewodnika pełnił Jacek Kuropka, który przybliżył młodzieży historię Bralina. Następnie grupa dotarła do kościoła Na Pólku, gdzie zapoznana została z jego historią i legendami. Kolejnym zwiedzanym miejscem był kościół poewangelicki pw. św. Jana Ewangelisty, który został wybudowany w latach 1866-1867 na miejscu dawnej szkoły ewangelickiej. Tradycja ewangelickiej parafii w Bralinie sięga czasów reformacji, która na ziemi sycowskiej pojawiła się za sprawą Joachima von Maltzana, pana stanowego w latach 1529-1556.
Na koniec wędrówki młodzi wybrali się jeszcze na cmentarz ewangelicko-augsburski, który został założony w 1886 r. Dokoła cmentarza widać pozostawione zabytkowe słupy ceglane – takie same, jak wokół kościoła ewangelickiego. Na cmentarzu stoją nie tylko zabytkowe pomniki grobowe, ale także stare drzewa, być może kwalifikujące się do uznania za pomniki przyrody. W 2011 r. miejsce spoczynku zostało uporządkowane przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bralińskiej, a w latach kolejnych prace porządkowe były przez nich kontynuowane.
Przygotowywanie gry wiejskiej było dla niepowtarzalną okazją do wymiany pomysłów. Uświadomiło młodym też, że są częścią społeczności, która powinna się angażować w życie swojej małej ojczyzny. Zwieńczeniem wędrówki było spotkanie przy ognisku z kiełbaskami oraz zabawy rekreacyjno-ruchowe, w trakcie których świetnie się bawili.
Projekt „Wędrujemy, czyli nasze stopy” finansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Równać Szanse prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!