Bralin: Tydzień Profilaktyki w bralińskiej podstawówce
Uczniowie biorą udział w warsztatach i konkursach.
Od 5 do 9 lutego br. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie trwa Tydzień Profilaktyki. Jego realizatorem jest Pracownia Profilaktyczna „Empatia”. Zajęcia dla grupy potrwają, w zależności od tematu, 45 lub 90 minut.
Programem zostali objęci uczniowie, począwszy od drugiej klasy szkoły podstawowej. Właśnie klasy drugie i trzecie wezmą udział w warsztatach pn. „Nie irytuj się”. W ich ramach uczniowie rozmawiać będą o zjawisku przemocy i jego wpływie na ich życie. Z kolei klasy czwarte i piąte zapoznają się z programem pn. „Przemocy mówimy nie”. Chodzi w nim o pogłębienie świadomości w zakresie przemocy i jej wpływu na życie młodego człowieka. Dla klas szóstych i jednej siódmej przygotowano niezwykle aktualne zagadnienie: „Wirtualne zagrożenia”. Dorastający uczestnicy zostaną zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z korzystania z komputera oraz dowiedzą się, jak uniknąć uzależnienia od tego medium. Druga z siódmych klas zapozna się z konstruktywnymi sposobami komunikowania się z rówieśnikami. Wreszcie na klasy gimnazjalne czeka tematyka związana z ich najbliższą przyszłością – „Moje życie” – a w nim szukanie odpowiedzi na pytanie: czy warto eksperymentować z substancjami psychoaktywnymi?
Podczas trwania Tygodnia Profilaktyki uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie „Dziękuję, ja się nie truję”. Przeprowadzą go Elżbieta Leśniarek, Magdalena Nikodem i Monika Sławińska. Oferta konkursowa jest bardzo szeroka. Obejmuje konkurs wiedzy pt. „Stop uzależnieniom”, konkurs na projekt koszulki pod wspomnianym hasłem „Dziękuję, ja się nie truję”, konkurs plastyczny „Nie pal przy mnie, proszę” i napisanie wiersza o treści profilaktycznej.
Koszt jednej godziny warsztatowej wynosi 80 zł, co daje łącznie 2.240 zł na realizację całego Tygodnia Profilaktyki. W całości jednak środki te zostały zagwarantowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Należy poświęcać takie czy inne nakłady finansowe, bo warto inwestować w przyszłość tych, którzy już niebawem wejdą w dorosłe życie.
~ G. Banaszak
Bądź pierwszy!