Bruksela: Reprezentowali Wielkopolskę i częstowali lokalnymi smakołykami
Stowarzyszenie „Wrota Wielkopolski” podczas Dnia Świętego Marcina w Brukseli.
Od 20 do 22 listopada br. kępińskie Stowarzyszenie „Wrota Wielkopolski” miało przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej w Belgii i jako jedyne reprezentować nie tylko powiat kępiński, ale również całą Wielkopolskę. Głównym punktem programu wizyty był udział w 8. edycji obchodów Dnia Świętego Marcina w Brukseli – największym wydarzeniu promocyjnym województwa wielkopolskiego w stolicy Europy.
Wydarzenie w imieniu marszałka Marka Woźniaka otworzył wicemarszałek Krzysztof Grabowski. – Mam nadzieję, że nasze regionalne specjały oraz słynne rogale świętomarcińskie przeniosą państwa na chwilę do naszego regionu. A zdecydowanie warto, bo Wielkopolska to nie tylko przepyszne jedzenie, ale także bogata kultura i długa historia – podkreślił K. Grabowski. Odbyło się również spotkanie zorganizowane w ramach wizyty studyjnej z posłem do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem oraz z Lokalną Grupą Działania z belgijskiej Flandrii. Wizyta została zorganizowana przez Biuro Wielkopolski w Brukseli we współpracy z Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Dzień Świętego Marcina na stałe wpisał się już w kalendarzu brukselskim jako wielkopolskie święto, które cieszy się ogromną popularnością. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 400 gości, w tym posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz Korpusu Dyplomatycznego. Wśród nich znaleźli się m.in.: Elżbieta Bieńkowska – unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Artur Orzechowski – ambasador RP w Królestwie Belgii, a także Jacek Grabowski i Ireneusz Bochenek – konsulowie RP w Królestwie Belgii. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele polskich samorządów, reprezentanci biur regionalnych, międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń oraz Wielkopolanie mieszkający w stolicy Belgii. Lokalną Grupę Działania z powiatu kępińskiego – Stowarzyszenie „Wrota Wielkopolski” – reprezentowali: Paweł Powroźnik – właściciel restauracji „P jak Pysznie” w Kępnie, Magdalena Wieczorek – dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, Aldona Lorek – przedstawiciel firmy Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Maryniak oraz Grzegorz Grzunka i Katarzyna Chowańska – prezes i pracownica biura Lokalnej Grupy Działania. Kępińską reprezentację wspierali również dyrektor Departamentu PROW Izabela Mroczek oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – Beata Pilarska i Paweł Kinal.
Wśród zaprezentowanych w Brukseli przysmaków znalazła się m.in. pierś gęsi w sosie żurawinowym, szare kluski z okrasą i modrą kapustą na ciepło, gzika, pierogi z mięsem, kapustą i grzybami, ruskie oraz z jabłkami i cynamonem, a także kiełbasa biała parzona wielkopolska, która w tym roku otrzymała unijny certyfikat jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego i jest już piątym produktem z Wielkopolski z tym odznaczeniem. Goście mogli skosztować również tradycyjnych wędlin, serów, grzybów, nalewek, soków naturalnych oraz innych specjałów kuchni wielkopolskiej.
Tego samego dnia członkowie delegacji Lokalnej Grupy Działania spotkali się z wielkopolskim posłem A. Grzybem, który przedstawił im swoją działalność parlamentarną. Spotkanie to było także okazją do zapoznania się z tym, jak funkcjonuje Parlament Europejski oraz tematami, nad którymi obecnie pracują posłowie.
Ostatniego dnia wizyty miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Lokalnej Grupy Działania „Haspengouw” ze wschodniej Flandrii. Oprócz wymiany doświadczeń dotyczących działań prowadzonych przez obie LGD, rozmawiano na temat możliwości nawiązania współpracy w celu realizacji projektu międzynarodowego. Wielkopolska delegacja miała również okazję zobaczyć dwa projekty wdrożone przez „Haspengouw”. Pierwszy z nich realizowany jest na terenie farmy ekologicznej „De Alverberg”, która prowadzi działalność edukacyjną dotyczącą zrównoważonego rolnictwa i hodowli zwierząt. Drugi został zrealizowany w ramach celu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego” i polegał na renowacji samotni Vrijhern, która dzięki temu stała się ważnym puntem turystycznym w regionie.
Inicjatywa organizacji Dnia Świętego Marcina w Brukseli sprawia, że Wielkopolska staje się coraz bardziej rozpoznawalna w stolicy Unii Europejskiej, a pieczone na miejscu przez cukiernika rogale świetomarcińskie zyskują wielkie grono międzynarodowych fanów. Prezentacja produktów regionalnych to jedna z form promocji województwa wielkopolskiego w Europie, które od kilku lat jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
~ Oprac. KR
Bądź pierwszy!