Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 21:43
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Kultura i oświata
10 Września, 2020

Częstochowa: Jasnogórskie dożynki

Grupa działaczy samorządowych, radnych powiatowych i gminnych, sołtysów, członków Wielkopolskiej Izby Rolniczej, pań z kół gospodyń wiejskich z powiatu kępińskiego udała się do Częstochowy na ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze.

Wyjazd zorganizował sołtys Zgorzelca w gminie Rychtal Krzysztof Zawada, który jest również przewodniczącym powiatowych struktur Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Na Jasną Górę zjechali się rolnicy z całej Polski. W sanktuarium podczas koncelebrowanej mszy św. błogosławione były wieńce żniwne przyniesione przez rolników w regionalnych strojach. W kulturze religijnej wsi wymiar Maryjny jest bardzo wyraźny. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny zwanej Matką Boską Zielną w kościołach święci się płody ziemi, zioła, kwiaty, zboża i owoce. Z kolei uroczystość Narodzenia Najświętrzej Marii Panny zwanej dniem Matki Bożej Siewnej, rozpoczynają się siewy zbóż ozimych i jesienne orki. Uroczystą sumę z błogosławieństwem wieńców żniwnych koncelebrował i homilię wygłosił arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda. Jak powiedzieli ojcowie paulini, gospodarze Jasnej Góry, w tym roku obchody Jasnogórskiego Święta Dziękczynienia za plony wpisane są w refleksje związane z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

~ Andrzej Wawrzyniak

Więcej w nr 37 (1394) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!