Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Anety, Glorii, Piotra 25 Grudnia 2024, 14:54
Dziś 3°C
Jutro 4°C
Historia
27 Czerwca, 2018

Historia: Bohdan Pilarski - muzykolog i polityk

Wspomnienie śp. Bohdana Pilarskiego posła sejmu „kontraktowego” i I kadencji, opozycjonistę, muzykologa i społecznika przez prezesa Zarządu Krajowego Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie Władysław Ryszard Szeląg.

Bohdana Pilarskiego poznałem w roku 1988, będąc w jego posiadłości w Krupce (gmina Bolesławiec). Cały Jego świat to muzyka, pielęgnowanie tradycji, a w to wchodziła polityka. W roku 1989 był za przywróceniem zakłamanej historii ziemi kępińskiej i ziemi wieruszowskiej. Wtedy niespodziewanie po u upadku systemu komunistycznego został wybrany posłem X kadencji z Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Jego Biuro Poselskie mieściło się w Kępnie, a pierwszym dyrektorem Biura był nauczyciel z Głazu Józef Florkiewicz. Po nim dyrektorem został pan Machulski, pochodzący z Kępna, ale to już nie była ta działalność co wcześniej, później dowiedziałem się o problemach Bohdana. W tym samym czasie powstało w Kępnie Towarzystwo Historyczne im. Szembeków, by w maju 1990 roku nadać tutejszej Bibliotece Publicznej, im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej. Poświęcenia biblioteki dokonał ks. prałat Zbigniew Rapior proboszcz kościoła parafialnego św. Marcina. Inicjatywę do samego początku popierał B. Pilarski. Przypominam sobie, że był bardzo rad z powstania pierwszej po wojnie lokalnej gazety „Tygodnika Kępińskiego” - „to informacyjny początek służby dla Ojczyzny” - mawiał poseł. Dzięki Jego zaproszeniu byłem w Sejmie RP na początku odbudowy Państwa Rzeczypospolitej Polski. W 1990 r. organizowałem przy Jego współudziale trzecią konferencje na temat bohatera powstania listopadowego generała dywizji Piotra hr. Szembeka. Konferencja ta odbyła się w Laskach i w Siemianicach, wśród zaproszonych gości był poseł B. Pilarski. Z kolei w Bolesławcu z Jego inicjatywy zorganizowałem spotkanie historyczne, jako fredrolog przygotowałem tam pierwsze spotkanie na temat Marii z Fredrów hr. Szembekowej.
W Kępnie często spotkaliśmy się z księdzem Z. Rapiorem. Jednym z tematów naszego spotkania było uczczenie ks. Piotra Wawrzyniaka. Dzięki wspólnym staraniom przywróciliśmy ul. Księdza Piotra Wawrzyniaka (dawniej ulica Obrońców Stalingradu). Utrwalaliśmy również historię powstania wielkopolskiego, a przede wszystkim pułkownika Stanisława Thiela, który pochodził z pobliskiego Doruchowa. Pamiętam Jego wizyty w pałacu Radziwiłłów w Antoninie, gdzie przebywał Fryderyk Chopin oraz w Wieluniu i Ożarowie, gdzie B. Pilarski prowadził koncerty muzyczne. Posiadał szeroką wiedzę na temat historii Kępna, w kręgu Jego zainteresowań dominowała historia z lat 1945–1956.
B. Pilarski jako rolnik, z Krupki hodował i dbał o swoje owce, choć jego gospodarstwo potrzebowało dofinansowania. Cały czas był jednak aktywnym społecznikiem, żył dla społeczeństwa, zawsze pomocny. Kiedy byłem pracownikiem Urzędu Gminy Łęka Opatowska, z mojej inicjatywy powstał herb gminy. Wszelkie wskazówki w tym względzie udzielał mi B. Pilarski. Brał aktywny udział w odbudowie demokracji Państwa Polskiego, ale był również naszym reprezentantem w Radzie Europy, wspierał inicjatywy by Polska przystąpiła do struktur Unii Europejskiej i NATO. Nawet gdy przestał być już posłem, nadal częstym gościem był w polskim i europejskim parlamencie.

Warszawa, 12 czerwca 2018 r.
Władysław  Ryszard  Szelag
Prezes Zarządu Krajowego Towarzystwa Historycznego
im. Szembeków w Warszawie

Więcej w nr 26 (1281) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!