Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 18 Lipca 2024, 18:25
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Historia
21 Stycznia, 2021

Historia: Deus, Honor, Patria. Bóg, Honor, Ojczyzna – część II

Publikujemy drugą część opracowania Floriana Tarasa dotyczącą działań obronnych prowadzonych przez kępińskie bataliony na przykładzie walk plutonowego Józefa Pieniężnego.

Na odcinku obrony pod Kępnem czołgi niemieckie przekroczyły granicę o godzinie trzeciej nad ranem, zjawiając się od strony Rychtala. Równocześnie czołowe oddziały niemieckiej 10 dywizji piechoty zaatakowały wzdłuż szosy z Sycowa do Kępna. Byli zabici i ranni. Około godziny dziesiątej batalion został okrążony z północnego i południowego zachodu. Dowódca batalionu wobec zerwania łączności z dowództwem i z sąsiednimi oddziałami nakazał wycofanie się za Prosnę (...) Kiedy po dojściu do Prosny okazało się, że miejsce przeprawy opanowane jest przez Niemców, kompania zdobyła przejście ogniem plutonu dział przeciwpancernych i broni maszynowej, ponosząc duże straty (Piotr A. Kukuła „Maszerują strzelcy”, str. 44).
W walkach tych uczestniczył Józef Pieniężny, który urodził się 23 lutego 1902 r. w Czarnymsadzie (powiat krotoszyński). Rodzice, Jan i Konstancja z domu Leciejewska, wychowywali go w duchu przywiązania do Polski. Dzieciństwo Józefa przypadło na czas zaborów, mieszkał w zaborze pruskim, gdzie spotykał się z szykanami Niemców wobec Polaków.

~ Na podstawie opracowania „Deus, Honor, Patria. Bóg, Honor, Ojczyzna” Floriana Tarasa, ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie, napisanego na konkurs „Otwórz szufladę po 80 latach – nieodkryte karty luandzkich historii”, zorganizowany przez Powiatową Bibliotekę w Wieruszowie w 2019 r.

Więcej w nr 3 (1412) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!