Historia: Historia rodziny Mańkowskich z Grębanina i Słupi część VII
Drukujemy następną cześć historii rodziny Mańkowskich na podstawie książki „Kronika domowe Mańkowskich” autorstwa Emeryka Mańkowskiego wydanej w 2017 r.
Jadwiga (Niunia) Mańkowska
(1903-1947)
Córka Teodora i Anny - Jadwiga Mańkowska, urodzona w 1903 roku. Po nauce w Dreźnie, Krakowie i Poznaniu, wraz ze starszą o rok siostrą Magdaleną wyjechała do Paryża do Akademii Sztuk Pięknych. W latach dwudziestych wstąpiła do zakonu Sióstr Urszulanek. W zbiorach rodzinnych zachowało się jej zdjęcie w habicie z 1925 roku w San Remo z Władysławem, Aleksandrem i Stanisławem Morawskimi. Wystąpiła jednak z klasztoru. Od stycznia 1933 miała w Paryżu płatną posadę w szkole – a więc prawdopodobnie znalazła się tam już znacznie wcześniej i odbyła studia. Mając 32 lata wyszła w Paryżu za mąż za Janusza Strzałeckiego należącego do grupy kapistów.
Niewątpliwie znajomość Jadwigi i Magdaleny Mańkowskich ze środowiskiem późniejszych kapistów nie zaczęła się w Paryżu, ale w Krakowie – w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, a może jeszcze przed zakończeniem I wojny światowej. Siostra Józefa Czapskiego – Maria Czapska wymieniała między innymi Marię Mańkowską (późniejszą zakonnicę Sacre Coeur) i Stanisława Szczepańskiego (artystę malarza, kolegę jej brata z akademii) jako członków wąskiego „koła” krakowskiego”.
~ Mirosław Łapa
(oprac. na podst. książki
Andrzeja Emeryka Mańkowskiego „Kronika domowa Mańkowskich”)
Więcej w nr 44 (1350) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!