Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Błażeja, Margerity, Saturnina 30 Listopada 2024, 01:36
Dziś 5°C
Jutro 5°C
Kępno
22 Listopada, 2019

Historia: Kępińscy Woldenberczycy - część II

Kontynuujemy opracowanie Izabeli Choraszewskiej, dotyczące kępińskich więźniów obozu jenieckiego w Woldenbergu.

Oflag II C Woldenberg

Offizierslager II C Woldenberg był największym spośród wszystkich niemieckich obozów jenieckich. Zbudowany został na powierzchni około 25 hektarów, otoczonych podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego z ośmioma wieżami strażniczymi wyposażonymi w karabiny maszynowe, reflektory i aparaty telefoniczne. Dzielił się na trzy części: obóz właściwy, w którym przebywali jeńcy, przedobozie – z budynkami przeznaczonymi na izbę chorych, magazyny, łaźnię, areszt i kwarantannę, oraz komendanturę niemiecką.
Teren, na którym ulokowano jeńców, miał 17 hektarów. Przecinała go wewnętrzna droga dzieląca obóz na dwie połowy – wschodnią i zachodnią. Po jej obu stronach stało łącznie 25 murowanych, nieocieplonych baraków przeznaczonych na kwatery dla przebywających w niewoli żołnierzy oraz kilka budynków socjalnych i gospodarczych. W każdym baraku, podzielonym niewielką umywalnią na dwie części – a i b, mieszkało od 200 do 300 mężczyzn. Na każdego z jeńców przypadał, oprócz pryczy, jeden metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej.

~ Izabela Choraszewska

Więcej w nr 47 (1353) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!