Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 18 Lipca 2024, 16:29
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Historia
15 Kwietnia, 2021

Historia: Ksiądz major pilot Szczepan Walkowski – część I

Przybliżamy czytelnikom wspaniała postać księdza Szczepana Walkowskiego rodem z Wieruszowa, ucznia gimnazjum kępińskiego w okresie międzywojennym.

Ksiądz Szczepan Walkowski urodził się w Wieruszowie w województwie łódzkim 20 listopada 1912 roku, z ojca Stanisława i matki Eleonory z domu Wolnych. Spośród jedenaściorga rodzeństwa, pięcioro zmarło w wieku dziecięcym lub we wczesnej młodości. Wówczas Szczepan stał się drugim pod względem starszeństwa w pozostałej przy życiu szóstce rodzeństwa. Nad ukształtowaniem osobowości Szczepana i jego rodzeństwa, troskliwą opiekę roztaczali rodzicie. Również duży wpływ wywarła nań, panująca w domu ogólna atmosfera religijności i patriotyzmu, żywe tradycje, rodzinne pamiątki oraz wspomnienia historycznej przeszłości Wieruszowa, roztaczająca się z okien na piętrze rodzinnego domu czarująca panorama kościoła Świętego Rocha. Dziadek Aleksy Walkowski, poślubił córkę Tomasza Zaczyńskiego, ziemianina i ówczesnego burmistrza Wieruszowa – Antoninę Zaczyńską. W pamięci młodego Szczepana głęboko zapisała się postać pradziada Tomasza Zaczyńskiego, który za pomoc udzieloną w powstaniu styczniowym został powieszony przez Moskali na wieruszowskim Rynku. Syn jego – zmarł w Odessie. Miasto zaś zostało ukarane w 1870 r. zdegradowaniem istniejącej od 1417 r. republiki wieruszowskiej do pozycji zwykłej gminy.          

~ Opracował: Władysław Ryszard Szeląg, prezes Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków

Więcej w nr 14 (1423) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!