Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 24 Listopada 2024, 06:44
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Historia
5 Listopada, 2020

Historia: Księża z powiatu kępińskiego II RP w walce o niepodległość Polski, część 6

Publikujemy dalszą część czteroodcinkowego cyklu opublikowanego w „Tygodniku Kępińskim” latem ubiegłego roku, opracowaną przez Tomasza Kostka Góreckiego.

Ks. kpt. Józef Bieliński, urodził się 19 marca 1907 r. w Warszawie jako syn Wacława i Małgorzaty (Margarety) z d. Etzler. Wychował się w wierze ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej). W latach 1916-1924 uczeń 8-klasowego Gimnazjum Humanistycznego im. Mikołaja Reja w Warszawie. Dewizą szkoły były wtedy, i są dotąd, ponadczasowe słowa rzymskiego poety Publiusza Papiniusza Stacjusza (45-96 r. n.e.): …odwagi młodzieńcze - broniąc najbliższych - trzeba być gotowym iść na obnażone miecze… Ta jedna z najstarszych warszawskich szkół średnich, która powstała z inicjatywy luteranów w 1906 r., stanowiła ośrodek polskiej działalności narodowej; w tym ONR (Obóz Narodowo-Radykalny); zwalczanej obecnie za patriotyzm przez kosmopolityczne lewactwo. Widać to wyraźnie, gdy pierwsi bronią kościołów bezczeszczonych przez drugich... Odbudowana po II wojnie światowej (obecnie XI LO) mieści się przy pl. S. Małachowskiego, w pobliżu Parku Saskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza, i jest słynna do dziś z wysokiego poziomu kształcenia. Nasz bohater ukończył ją, mając 17 lat, maturą w 1924 r.

~ Tomasz Kostek Górecki, Akademia Sztuki Wojennej

Więcej w nr 45 (1402) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!