Historia: Listy dzieci z Ziemi Kępińskiej z 1913 roku do Anioła Stróża
„(…) więc trzeba Wam Dziatki Kochane, zabrać się do pracy, aby kształcić się w języku ojczystym polskim, którego we szkole się nie uczycie (…). Bo jakaż to będzie radość, gdy nauczycie się biegle czytać po polsku! Przecież Pan Bóg stworzył Was Polakami, toteż Waszym obowiązkiem jest, Dziatki Kochane, umieć czytać i pisać po polsku, w polskiej mowie chwalić Boga i w polskiej mowie porozumiewać się z rodzicami, rodzeństwem i towarzyszami”. (Apel redakcji opolskich „Nowin” z 1912 r. do najmłodszych czytelników).
Opolska gazeta „Nowiny. Przez lud dla ludu” (1911-1939), miała na Ziemi Kępińskiej wielu czytelników. Spełniając liczne prośby prenumeratorów, wydawała przez jakiś czas lokalną mutację „Nowiny Kępińskie”. Pisaliśmy już o tym przed rokiem.
„Nowiny” zamieszczały cieszące się poczytnością dodatki: „Piast” (dodatek niedzielny), „Żaba” (humorystyczny), „Poradnik. Dodatek dla spraw narodowych i społecznych” (rok później zastąpił go „Rolnik i Przemysłowiec. Bezpłatny dodatek poświęcony rolnictwu, przemysłowi i handlowi”). Pod koniec 1911 r. redakcja poinformowała: „Pamiętamy także o naszych małych Polkach i Polakach. Przyszłość nasza w dzieciach naszych. Dlatego dodawać będziemy… jeszcze raz w miesiącu 4 strony «Gazetki dla dzieci»”. Nieco później zmieniono tytuł dodatku na „Anioł Stróż”. A jego objętość zmniejszono do jednej strony.
Wiersze, krótkie opowiastki, żarty słowne, zagadki, ciekawostki (np. o berlińskim Cyrku Schumanna, znanym z tresury dzikich zwierząt), ale też informacje popularnonaukowe składały się na treść gazetki dla młodych czytelników.
Bardzo popularną formą kontaktu z najmłodszymi odbiorcami była rubryka „Liściki dziatek polskich”. Do końca 1913 r., niemal w każdym dodatku dla dzieci drukowano jeden, dwa krótkie listy z komentarzem Redakcji.
~ Podał i opracował: Piotr Kokociński
Więcej w nr 12 (1421) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!