Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 16:32
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Historia
27 Listopada, 2017

Historia: Ofiary i uratowani. Z powiatu kępińskiego II RP do piekła KL Mauthausen-Gusen - część 3

Publikowany tekst jest kontynuacją wcześniejszego artykułu z „Tygodnika Kępińskiego” zatytułowanego „Ofiary i uratowani” autorstwa Tomasza Kostka Góreckiego, który, by go dokończyć, prowadził kwerendy w wielu instytucjach archiwalnych. Dzięki temu przybrał on aktualną postać.

W styczniu br. pisałem już w „Tygodniku Kępińskim” (TK) o członkach wielkopolskiej klasy średniej pochodzących z przedwojennego powiatu kępińskiego, ofiarach najcięższego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen (KL MG), zlokalizowanego na terenie Austrii. Jako że w międzyczasie udało mi się nie tylko poszerzyć listę jego więźniów wywodzących się z Pd. Wielkopolski, ale też odszukać powiązania rodzinne jednego z już wspomnianych, wracam do tematu i nie jest to powrót ostatni, bo trwają wciąż kolejne ustalenia. Ludwik Szulc (w niektórych źródłach nazywany błędnie Lucjanem) urodził się 21.03.1909 r. w Recklinghausen (Niemcy), jako najstarszy syn fryzjera Wacława i Balbiny z d. Garbaczyńska.

~ Tomasz Kostek Górecki, Klub Kaliszan w Warszawie

Cały artykuł dostępny jest w nr 47 (1251) "Tygodnika Kępińskiego".

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!