Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 18 Lipca 2024, 20:24
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Historia
9 Lipca, 2020

Historia: Piotr Wodnik – więzień I transportu z Ziemi Kępińskiej i Ostrzeszowskiej do Dachau

Wspomnienie prof. dra hab. Jerzego Babiaka o jego wujku, Piotrze Wodniku, urodzonym w Kępnie.

Z nad szarego, obcego Dunaju,
Ku wschodowi ta piosenka płynie,
jak mi tęskno za Tobą mój Kraju,
mój Poznaniu, Warszawo, Lublinie,
Ojczyzno moja.
„Golgota” sł. K. Ćwierka

2 maja 1940 r. z bocznicy stacji Kępno odjechał pierwszy transport więźniów politycznych aresztowanych tylko za to, że byli Polakami. Wśród więźniów wywożonych do Dachau znalazł się również absolwent Szkoły Podchorążych Piotr Wodnik.
Urodził się 25 kwietnia 1917 r. w Krążkowach k/Kępna. Wychowany był w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycji narodowych przez ojca Marcina Wodnika i matkę, Magdalenę z d. Parzybut. Swoją edukację rozpoczął w 1924 r. w Publicznej Szkole Powszechnej w Krążkowach. Następnie przez rok uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej w Kępnie. W marcu 1927 r. zdał egzamin wstępny do Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego typu neoklasycznego w Kępnie.
Z języków nowożytnych znał w piśmie i mowie język francuski, a ze starożytnych łacinę i grekę. Jego ulubionymi przedmiotami była historia, łacina, fizyka, przyroda oraz geografia. Miał specjalne zamiłowanie do muzyki, rysunków technicznych i kartografii fizycznych, a także do sportu.. Posiadał Państwową Odznakę Sportową i Odznakę Strzelecką.
Poza nauką brał czynny udział w pracy społecznej na terenie szkoły. Od roku 1930 należał do organizacji harcerskiej, w której był zastępowym i bibliotekarzem. Był również przez kilka lat w zarządach organizacji działających na terenie swojej szkoły i Sodalicji Mariańskiej (katolickiego stowarzyszenia świeckich, którego celem było łączenie życia chrześcijańskiego ze studiami).
Przez 2 lata był wiceprezesem w Zarządzie Młodzieży Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego, a przez 3 lata przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Działał też w Szkolnym Kole Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz był prezesem Koła Polskiego Czerwonego Krzyża. Ponadto należał do wielu sekcji ściśle związanych z jego zamiłowaniami: historycznej, „les Amis de la France”, krajoznawczej i do Gimnazjalnego Koła Sportowego „Concordia”.

~ Opracował prof. dr hab. Jerzy Babiak - siostrzeniec, 
na podstawie relacji córki Haliny i syna Marka

Więcej w nr 28 (1385) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!