Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 14:04
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Historia
5 Sierpnia, 2021

Historia: Wieś Drożki (Das Dorf Droschken) – część II. Relacja naocznego świadka pani Elfriede Woitschig

Zamieszczamy dziś przedruk drugiej części wspomnień o Drożkach, opublikowanych na stronie Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice. Jest nim artykuł z „Namslauer Heimatruf” nr 96/ październik 1982, przetłumaczony przez Andrzeja Malińskiego z Poznania (amalina), który go tak określa: Tłumaczony tekst wymagał wstępnej weryfikacji, bo artykuły są obarczone wieloma literówkami, wskazującymi na rękopis wiekowej autorki. Moim zadaniem jako tłumacza nie było zajęcie stanowiska do jej opisu zdarzeń, które pozostawiam historykom, lecz podanie w przypisach oczywistych błędów i poprawnych nazwisk. Nazwiska właścicieli majątku i jego dwóch folwarków podały księgi adresowe z lat 1873 do 1917, dostępne w sieci przez http://wiki-de.genealogy.net/Kategorie:Adressbuch_Schlesien, natomiast sympatyk naszej strony, pan Piotr Kokociński z Wrocławia, podesłał odpowiednie skany księgi z roku 1909. Wydatną pomoc w przypisach uzyskałem od naszej indeksatorki i genealoga pani Magdaleny Maryniak (madzik83), która pomogła zweryfikować pozostałe nazwiska na podstawie dokumentów z zasobów archiwów, głównie kaliskiego, za co serdecznie jej dziękuję.

Wioska Drożki w kraiku rychtalskim zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ posiadała trzy duże majątki i bardzo dużą parafię protestancką. Opowiem teraz o tych trzech posiadłościach i wpływie ich właścicieli, a także parafii, na odstąpienie ziem rychtalskich Polsce.

~ Tłum. Andrzej Maliński

Więcej w nr 30 (1439) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!