Historia: Z diariusza Jana hr. Szembeka
80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej - wspomnienie z diariusza Jana hr. Szembeka wiceministra spraw zagranicznych II RP.
Diariusz Jana hr. Szembeka wiceministra spraw zagranicznych w latach 1932-1939 - to zaledwie skromna część jego spuścizny. „Z dużą systematycznością” dyktował swojemu sekretarzowi Januszowi Zambrzuskiemu. Po wybuchu wojny aż do śmierci pisał go już własnoręcznie. Notatki te robił nie tylko dla celów służbowych, ale też z myślą o wykorzystywaniu przy pisaniu w przyszłości pamiętnika. Zdając sobie sprawę z wartości, jaką prezentują, zabrał je z Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Wierzbowej na tułaczkę,kiedy wraz z rządem opuszczał „obandowaną” Warszawę.
1 września 1939 roku
„Rano wcześnie, kiedy się jeszcze ubierałem, otrzymałem telefoniczną wiadomość o zwołaniu na godzinę 9.15 posiedzenia Rady Ministrów. Równocześnie nastąpił drugi dzisiaj i od początku wojny alarm lotniczy. Kiedy schodziłem ze schodów, słyszałem wyraźnie strzały armatnie. Pojechałem do Prezydium Rady Ministrów. Premier Sławoj Sładkowski odczytał nam orędzie Pana Prezydenta Ignacego Mościckiego poza tym przyjęto zarządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego i wojennego. Na południe zapowiedzenie zostało drugie posiedzenie Rady Ministrów dla rozpatrzenia zagadnień finansowo-wojennych. Stamtąd pojechałem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych” - od 1932 roku mieściło się w pałacu Bruhla przy pl. Piłsudskiego budynek doszczętnie zniszczono po powstaniu warszawskim.
~ Władysław Ryszard Szelag, prezes Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie
Więcej w nr 34 (1340) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!