Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 24 Listopada 2024, 02:40
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Historia
29 Września, 2021

Historia: Zapomniani bohaterowie powiatu kępińskiego II RP – część 7

By Trybunał Europejski nie ukarał nas za nieprzestrzeganie parytetu płci opisywanych osób i nie nałożył, jak to ma w zwyczaju, absurdalnych kwot jako zabezpieczenia, przypomnę tym razem matkę, a w następnym odcinku jej córkę i syna, troje bohaterów z Baranowa.

Przyszła poznańska konspiratorka Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego (POW ZP), Józefa Fabrowska z d. Chylińska urodziła się 18 kwietnia 1861 r. (niektóre źródła podają datę o dzień wcześniejszą) w Baranowie, kreis Kempen (pow. Kępno), jako córka Stanisława i Joanny z d. Roszkiewicz. Została ochrzczona w miejscowej par. kat. św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca. O jej edukacji wiadomo tyle, że była absolwentką Szkoły Średniej w Poznaniu, wcześniej musiała więc ukończyć Szkołę Powszechną (Ludową) w Baranowie, gdzie obecnie już w nowoczesnym budynku działa Zespół Szkół im. Powstańców Wlkp. W 1882 r. (miejsca jeszcze nie ustaliłem) poślubiła urzędnika gospodarczego Józefa Fabrowskiego (1852-1928).

~ Tomasz Kostek Górecki, Akademia Sztuki Wojennej

Więcej w nr 38 (1447) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!