Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 18 Lipca 2024, 18:11
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Historia
14 Listopada, 2018

Kępno: APEL Odbudujmy kępiński Kopiec im. Józefa Piłsudskiego

Rodacy! Kępnianie!
W rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości i 81. rocznicę odsłonięcia Kopca Józefa Piłsudskiego w Kępnie odbudujmy go na nowo i przywróćmy mu - zgodnie z wolą budowniczych - jego wymiar edukacyjno-historyczny. Zwracam się z apelem do władz samorządowych miejskich i powiatowych, aby wspólnie z tutejszymi organizacjami pozarządowymi i środowiskami patriotycznymi w 100. rocznicę przyłączenia Kępna do Polski uroczystości jubileuszowe odbyły się już przy usypanym Kopcu im. Józefa Piłsudskiego, który stał w okolicy dzisiejszego Osiedla Przemysława.

Niech naszym ambitnym zobowiązaniem będzie przywrócenie do stanu pierwotnego wybudowanego w okresie międzywojennym kępińskiego Kopca, aby ponownie stał się symbolem przelanej krwi polskiej w bitwach od czasów rozbiorów aż do odzyskania niepodległości. Wszyscy razem wesprzyjmy odbudowę tego patriotycznego symbolu, w wyniku czego panorama Kępna odzyska kształt Kopca Józefa Piłsudskiego.
Idea budowy Kopca Józefa Piłsudskiego od wybuchu wojny pozostaje w całkowitym zapomnieniu. Przypomnę, po przyłączeniu powiatu kępińskiego w 1920 r., Niemcy pozostawili w mieście wysoką na 15 metrów monstrualną wieżę, wybudowaną w 1911 r., a poświęconą kanclerzowi Niemiec. Po odzyskaniu niepodległości została przemianowana na Wieżę Kościuszki, a w latach późniejszych saperzy wysadzili ją w powietrze.
Na początku 1935 r. środowisko patriotyczne Kępna, zwłaszcza powstańcy wielkopolscy, żołnierze, młodzież skupiona w harcerstwie oraz w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, postanowiło na gruzach dawnej wieży wznieść okazały kopiec na cześć Marszałka Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza i żołnierza Rzeczypospolitej.
Po dwóch latach intensywnych prac, przy wsparciu władz lokalnych i krajowych, latem 1937 r. sylwetka kopca doskonale prezentowała się w perspektywie krajobrazowej miasta. Według opinii świadków Kopiec był okazały, jego wysokość wynosiła około 16 metrów, a średnica podstawy - około 30 metrów; od dołu do góry opasany był ślimakowatą ścieżką. Na zwieńczeniu wierzchołka ustawiony był głaz kamienny z inskrypcją dla Marszałka oraz maszt flagowy. Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Kopca odbyły się 11 listopada 1937 roku.
Po zajęciu Kępna przez hitlerowskich najeźdźców jedną z pierwszych decyzji, jaką wydał gauleiter Kraju Warty, był rozkaz całkowitego zburzenia Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kępnie – symbolu Niepodległej Polski. W czasie okupacji niemieckiej rozebrano Kopiec, wywożąc ziemię pod budowę powstających dróg i osiedli w mieście. Po wojnie lokalne władze komunistyczne robiły wszystko, żeby zatrzeć pamięć o jego istnieniu, a tym samym o patronie Kopca.
Dziś powszechna informacja w Kępnie o historii Kopca ogranicza się wyłącznie do tego, że był, dlatego przywróćmy wiedzę o idei powstania tego tak charakterystycznego symbolu historycznego dla mieszkańców Kępna.
Zwracam się do obecnych i byłych mieszkańców Kępna oraz Wielkopolski, a także wszystkich tych, dla których dobro Rzeczypospolitej i jej dzieje stanowią wartość szczególną, z serdeczną prośbą o pomoc w wsparciu tego dzieła. Szczególne mam tu na uwadze władze samorządowe, które z racji swoich możliwości i kompetencji powinny wszcząć działanie nad powołaniem Społecznego Komitetu Odbudowy Kopca, który za cel postawiłby sobie budowę tego tak istotnego dla historii miasta symbolu patriotycznego. Jestem świadom, że dzieło to wymaga środków i czasu, lecz jest to zadanie o wielkim znaczeniu historycznym i moralnym, to nasz dług, który winniśmy spłacić tym, którzy bezinteresownie go budowali.
Każda wspólnota pielęgnuje swoją lokalną świadomość historyczną, bowiem bez wiedzy o przeszłości i bez przywiązania do tradycji - współczesność pozostaje nijaka. Istnieją w naszej przestrzeni zapomniane symbole, stanowiące niegdyś bezcenne bogactwo duchowe. Przyszłość zapisuje swój ślad nie tylko w umysłach ludzkich, lecz także w kamieniu i usypanym wzniesieniu. Są takie dzieła rąk ludzkich, które dzięki swojej tradycji, przeszłości dziejowej i symbolice związanej z czasem minionym, należą do bezcennych pamiątek pokoleniowych i stanowią o tożsamości lokalnej społeczności. Takim symbolem był kępiński Kopiec.
Apeluję do wszystkich kępnian w kraju i zagranicy, aby wsparli ideę odbudowy tego historycznego przedsięwzięcia, które na nowo będzie świadczyć w Kępnie o naszej tożsamości narodowej przez kolejne 100 lat.

~ Mirosław Łapa
redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego”
Kępno, 15.11.2018 r.

Apel otrzymają władze powiatowe, gminne, samorządowcy, parlamentarzyści, organizacje pozarządowe.

 

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

~ Malwina
2019-03-15  /  12:53

Przykre, że czasem tak szumnie pokazujemy naszą pamięć tam, gdzie ktoś nam ją zbuduje. Sami zaś zatracamy to, co z ciężkiej pracy ludzkich rąk powstało, było. Widocznie tak wygląda dzisiejszy patriotyzm. Na szczęście nie wszędzie!

~ Franciszek
2019-03-11  /  10:16

Jak mawiał Jan Paweł II, tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i przestajemy rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Myślę, że nie wszystko jeszcze przesądzone póki pamiętamy, a pamiętamy.

~ Henryk
2019-03-08  /  09:22

Był szczytny pomysł zabrakło wykonawcy, a szkoda.

~ Lucjan
2019-03-04  /  09:13

Jestem ciekaw co dalej?

~ Jan
2018-12-19  /  08:34

Panie Redaktorze bardzo się cieszę, że dba Pan o historię Kępna i mam nadzieję, że Pana Apel u decydentów zostanie poparty i realizowany.

~ Aurelia
2018-12-12  /  08:44

Racja. Tak to już jest, że żyjemy dniem dzisiejszym zapominając, co było nawet wczoraj.

~ Emanuela
2018-12-10  /  22:03

Szkoda aby zaprzepaścić inicjatywę, do której nikt już nie wróci.

~ Andzia
2018-12-10  /  11:33

Znam kopiec z opowiadań dziadka. Zdjęcia dopiero pokazują jaki on był duży i okazały.
Skoro wówczas było stać mieszkańców na jego wybudowanie, to myślę, że i teraz będzie.

~ Lucjan
2018-12-06  /  12:21

Czy jest może już powołany Komitet Odbudowy?

~ Władysław
2018-12-02  /  11:05

Panie Janie, mam takie samo odczucie. Mamy przecież Muzeum Ziemi Kępińskiej,Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej i wiele lokalnych historyków, którzy będą działać.

~ Adam
2018-11-28  /  12:26

Tak to już jest, że bardziej doceniamy wolność kiedy jej nie mamy, a wraz z upływającym czasem zapominamy. Tylko czy tak musi być?

~ Jan
2018-11-26  /  15:00

Wszystkim nam powinno zależeć na pielęgnowaniu historii NASZEGO miasta. Myślę, że ludzi dobrej woli będzie więcej.

~ Szymon
2018-11-23  /  09:23

Nie zatracajmy tego, co jeszcze trwa i jest w umysłach ludzkich, bo kiedyś może być za późno.

~ Milena
2018-11-21  /  12:24

Piękny pomysł i inicjatywa, w której nowe Rady mogą się wykazać i zapisać w historii złotymi zgłoskami.

~ była mieszkanka
2018-11-19  /  23:03

Nie musimy już walczyć o wolność, niepodległość, lecz naszym obowiązkiem jest pamiętać. „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”- Jan Paweł II. Gratuluję pięknej patriotycznej inicjatywy, za której powodzenie trzymam kciuki.

~ Tadek
2018-11-19  /  12:55

Teraz powinien burmistrz wyasygnować jakaś kwotę i starać się o pieniądze z UE, a możne przeprowadzić zbiorki uliczne? Włączył bym się z to z chęcią

~ Wodnik
2018-11-19  /  10:00

Bardzo szczytna idea Apelu. Z uwagi na jego wymiar wszyscy powinniśmy się włączyć, a początek powinni dać Włodarze. Niech jego realizacji przyświecają słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego " Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".

~ Kasia
2018-11-19  /  08:19

Gratuluje inicjatywy. Ciekawe jak odniosą się do tego władze miasta

~ Miły obywatel
2018-11-16  /  11:03

Rozumiem, że pomysłodawca inicjatywy sfinansuje odbudowę z własnych środków?

~ Miły obywatel
2018-11-16  /  10:56
Zgłoszony

Rozumiem, że pomysłodawca inicjatywy sfinansuje odbudowę z własnych środków?