Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Fabioli, Jana, Żanety 27 Grudnia 2024, 09:35
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Kępno
26 Stycznia, 2018

Kępno: Bezpieczna praca w gospodarstwie rolniczym

Druga część szkolenia dla rolników i uczniów klas o profilu rolniczym, którzy przygotowują się do odbycia praktycznej nauki zawodu.

23 stycznia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim we współpracy z Oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadziły drugą część szkolenia dla rolników i uczniów klas o profilu rolniczym, którzy przygotowują się do odbycia praktycznej nauki zawodu. Pierwsza część szkolenia odbyła się 21 listopada 2017 r.
Seminaria prowadzili: inspektor OR Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim Tomasz Będzieszak oraz Andrzej Zalewski z Oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim. W seminariach uczestniczyli uczniowie klasy I TB i II TA – grupa technik agrobiznes, a także rolnicy, którzy w przyszłości będą przyjmować uczniów na praktyki zawodowe w swoich gospodarstwach.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi dobrowolne szkolenia i instruktaż dla uczniów kierunków rolniczych oraz rolników i ich rodzin w zakresie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz postępowania w razie wypadku przy pracy rolniczej. Seminaria są prowadzone przede wszystkim w celu zmniejszania ryzyka wystąpienia wypadku przy pracy i rolniczej choroby zawodowej. Prowadzone szkolenia oddziałują na wyobraźnię i nawyki rolników oraz zachęcają do wprowadzania zmian w gospodarstwach rolnych, podnoszących bezpieczeństwo ich pracy i życia. Program szkolenia obejmuje dziewięć tematów: podstawowe problemy związane z ubezpieczeniem społecznym rolników indywidualnych; zagrożenia zdrowia i życia rolnika; bezpieczna praca z maszynami i urządzeniami rolniczymi; bezpieczna praca przy obsłudze zwierząt; bezpieczny transport płodów rolnych; bezpieczna praca na wysokości; w zagłębieniach i zbiornikach; bezpieczna praca ze środkami chemicznymi; bezpieczne użytkowanie instalacji i urządzeń elektrycznych; udzielanie pierwszej pomocy przy wypadkach. Tematyka szkoleń dobierana jest do profilu produkcji i występujących zagrożeń wypadkowych w rejonie, identyfikowanych podczas postępowania powypadkowego i wizytacji sezonowych prac gospodarskich (podczas żniw i prac jesiennych).
Podczas szkoleń rolnicy są informowani przede wszystkim o zagrożeniach – głównych przyczynach wypadków w grupie „upadek osób” (50% wszystkich wypadków). Omawiany jest wpływ stanu nawierzchni podwórzy, ładu i porządku na ciągach komunikacyjnych, korytarzach paszowych oraz wpływ właściwego ubrania i obuwia roboczego na ryzyko zaistnienia wypadku.
Na szkoleniach rolnicy są zachęcani do stosowania rozwiązań zmniejszających ryzyko upadku osób w gospodarstwie – poprawiania stanu nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych oraz drabin, które są w gospodarstwie, kupowania bezpiecznych drabin i pasów transportowych zabezpieczających przewożony ładunek objętościowy przed spadkiem, korzystania z drabin podczas wchodzenia i schodzenia z przyczep załadowanych materiałem objętościowym.
Szkolenia i pogadanki prowadzone są również dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół rolniczych, aktywu gminnego, radnych oraz członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, we współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego – dla określonych grup producentów i rolników współpracujących ze szkołami rolniczymi, którzy przyjmują uczniów na praktyki rolnicze.
Podczas szkoleń, pogadanek i spotkań instruktażowych wyświetlane są filmy i prezentacje o tematyce BHP w rolnictwie, a uczestnikom wręczane są materiały popularyzatorskie (broszury, ulotki, kalendarze prewencyjne itp.) ochrony osobistej czy materiały odblaskowe. Rolnikom prezentowane są wyroby posiadające wyróżnienia targowe i znak bezpieczeństwa KRUS przyznawane wyrobom o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa pracy.
Według statystyk KRUS-u tylko w latach 2014-2015 w Polsce doszło łącznie do prawie 40.000 różnych wypadków z udziałem rolników. I choć z roku na rok jest ich coraz mniej, to wzrasta liczba chorób zawodowych.
Statystyki wykazują, że występuje tendencja spadkowa w zgłaszanych zdarzeniach wypadkowych z udziałem rolników. W skali całego kraju, np. w 2015 r.,odnotowano aż o 1.785 mniej wypadków (8,1 %) niż w 2014 r. W dalszym ciągu występuje jednak duża potrzeba edukowania zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników tego sektora w zakresie BHP.

~ Jan Kokot

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!