Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora 21 Lipca 2024, 13:27
Dziś 23°C
Jutro 31°C
Kultura i oświata
1 Sierpnia, 2018

Kępno: Bliżej mistrza Wyspiańskiego

19 lipca br. w sali koncertowej Kępińskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę pn. „Za mistrzem Wyspiańskim”, przygotowaną przez członków Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego przy współpracy z KOK.

28 listopada 2017 r. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało wystawę pn. „Wyspiański”, której głównym bohaterem stał się autor „Wesela”. Od 28 listopada 2018 r. do 20 stycznia 2019 r. w kilku salach można podziwiać część muzealnej kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Otworzyliśmy największą do tej pory wystawę prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego zgromadzonych w MAK – czytamy na stronie muzeum. Pokazujemy blisko 500 z liczącego 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich – malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.
Na wystawie prezentujemy również prace z innych dziedzin twórczości artystycznej Wyspiańskiego: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna. Pokaz tych dzieł stworzy możliwość w miarę pełnego zaprezentowania złożoności i różnorodności twórczości artysty, w której malarstwo, literatura, teatr i rzemiosło artystyczne łączą się w jedną spójną całość „przetworzoną siłą talentu w oryginalny, swoisty styl narodowy” – pisze Katarzyna Bik.
Właśnie ta ekspozycja stała się inspiracją dla artystów ze Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego. – Dzisiejsza wystawa w Kępińskim Ośrodku Kultury jest pokłosiem naszej wycieczki do Krakowa – mówiła podczas otwarcia Janina Mielcarek-Gorzendowska, prezes SPAPK. 1 lipca br. grupa młodzieży i plastyków – kontynuowała - wybrała się na krakowską wystawę pn. „Wyspiański”. Ekspozycję otwarto w dniu 111. rocznicy śmierci artysty. Pokaz jest tak imponujący, że zachęcam wszystkich na wycieczkę do Krakowa. Wyspiański uchodzi za jednego z najbardziej wszechstronnych twórców przełomu XIX/XX wieku. Jest co oglądać – doskonałe pastele, portrety, krajobrazy, studium roślin, szkice widoków, projekty mebli, witraży, strojów do wielu przedstawień teatralnych, afisze i próbne okładki dramatów. Przez arkany sztuki i architektury prowadzili nas koledzy: Jan Kasendra i Henryk Bajor. Na wystawie widzieliśmy oryginalnej wielkości projekty i szkice witraży, tworzone dla franciszkanów. To fantastyczne przeżycie, że po obejrzeniu projektów mogliśmy skonfrontować je z oryginałami, znajdującymi się w świątyni franciszkanów. Uczestnicy wyprawy do Krakowa podkreślają, że prezentowane eksponaty tworzą pełny obraz artysty, wyraźnie artykułują też rolę, jaką pełni Stanisław Wyspiański w naszej kulturze, nazywany nie bez powodu „czwartym polskim wieszczem”.

~ Grażyna Gatner

Więcej w nr 31 (1286) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!