Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Błażeja, Margerity, Saturnina 29 Listopada 2024, 17:37
Dziś 5°C
Jutro 5°C
Kultura i oświata
28 Czerwca, 2019

Kępno: Jak wypadł pierwszy egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasiści poznali wyniki tegorocznego egzaminu.

Ósmoklasiści dowiedzieli się, jak wypadli na egzaminie, do którego przystąpili w kwietniu tego roku. Od 15 do 17 kwietnia br. uczniowie, kończący ósme klasy szkół podstawowych, powstałe w wyniku reformy oświaty, po raz pierwszy rozwiązywali testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Długo wyczekiwane wyniki zostały wreszcie opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu, dzięki czemu uczniowie mogą stwierdzić, z czym poradzili sobie najlepiej, a co przysporzyło im najwięcej kłopotów.
Dane szkół otrzymaliśmy od poszczególnych placówek. Jedynie dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebieniu nie udostępniła wyników tej placówki – czyżby wstydziła się za wynik swoich uczniów, a może za nauczyciela, który ich uczył?
Podczas pierwszego egzaminu ósmoklasisty uczniowie ze szkół powiatu kępińskiego najlepiej poradzili sobie z językiem polskim, osiągając w sumie średni wynik 60,60% możliwych do uzyskania punktów. Powiat wypadł lepiej w porównaniu do średniej okręgu (60,50%). Wynik ten jest jednak słabszy niż wojewódzki (61,04%) i ogólnopolski (63%). Uczniowie z powiatu kępińskiego wypadli w tym przedmiocie lepiej niż sąsiedni powiat ostrzeszowski (60,23%) czy niedaleki – ostrowski (59,47%). Przyglądając się średnim wynikom procentowym w poszczególnych gminach powiatu kępińskiego, najwyższy średni wynik podczas egzaminu z języka polskiego uzyskali uczniowie z gminy Rychtal (64,00%). Tuż za nimi plasują się ósmoklasiści z Łęki Opatowskiej (63,61%). Wśród szkół najlepsza z języka polskiego okazała się Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku (73,50%), która przekroczyła średnie nie tylko powiatu kępińskiego, ale też okręgu, województwa i kraju. Z kolei najniższy średni wynik odnotowano w gminie Baranów (58,70%). Co ciekawe, tylko tam wynik szkoły stanowi zarazem wynik gminy, ponieważ wszyscy uczniowie z innych szkół podstawowych kończą edukację w jednej placówce – Szkole Podstawowej w Mroczeniu.

~ KR

Więcej w nr 26 (1332) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!