Kępno: Japonia - kraj cudów, dziwów i kontrastów
W Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego oglądać można wystawę pt. „Pod drzewem wiśni”.
Ekspozycja poświęcona została sztuce, kulturze i uzbrojeniu dawnej Japonii. W kępińskim muzeum zobaczyć możemy przedmioty codziennego użytku, odzież oraz drobne wytwory japońskich rzemieślników, a także narzędzia wojny: zbroje i miecze oraz inne elementy uzbrojenia, jakimi posługiwali się samuraje na przestrzeni wieków. Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz z prywatnej kolekcji Kuniyasu Macieja Płotkowiaka z Poznania.
- Na stosunkowo małej przestrzeni sali wystawowej udało nam się zgromadzić znaczną ilość interesujących eksponatów. Zbiory pochodzą głównie z końcówki XVIII i XIX wieku - opowiada kurator wystawy Marcin Wiatrak. – Obejrzeć możemy elementy uzbrojenia, takie jak miecze i tsuby, zwane inaczej gardą. Ozdobny element miecza zabezpieczający dłoń, dziś stanowi przedmiot czysto kolekcjonerski i dekoracyjny. Jednym z najcenniejszych eksponatów, jakie udało mi się pozyskać z prywatnej kolekcji pana Macieja Płotkowiaka, konserwatora oraz wybitnego znawcy tematyki japońskiego uzbrojenia, jest miecz w typie katana z oryginalną XIV-wieczną głownią (klingą). W jednej z gablot przekrojowo poznać można poszczególne etapy powstawania miecza japońskiego od elementów rudy metalu po proces kucia sztab, hartowanie, szlifowanie oraz polerowanie. Sporo z wystawionych mieczy stanowią miecze krótkie w typie wakizashi oraz tanto, formy sztyletu, którego długość ostrza nie przekraczała 30 centymetrów.
Na wystawie znajdują się też repliki samurajskich zbroi. - Wartość oryginałów z epoki, które eksponowane są między innymi w prywatnym muzeum berlińskim, szacuje się nawet na kwoty rzędu 150 tysięcy euro wzwyż – zaznacza kurator wystawy.
~ bem
Więcej w nr 23 (1278) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!