Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Emmy, Flory, Romana 24 Listopada 2024, 23:55
Dziś 2°C
Jutro 12°C
Kępno
10 Stycznia, 2018

Kępno: Kępno dusi się od smogu

Przedstawiamy sytuację smogową w Kępnie.

Jeden z najgłośniejszych tematów w ostatnim czasie? Smog. Pierwszym krokiem w kierunku zmiany powinno być podnoszenie świadomości ludzi i pokazywanie tego, czego nie można zobaczyć gołym okiem – powietrza, którym oddychamy. Specjalnie dla naszych Czytelników prezentujemy dane gromadzone od 24 grudnia 2017 r. do 8 stycznia br. w o godzinach 18.00 i 20.00.
Dane pochodzą z sensora zlokalizowanego w naszym mieście (Rynek 2). Jest to sensor należący do systemu Airly, skonstruowany przez osoby tworzące platformę Airly, w większości związane z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Poprzez sensory Airly możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Dzięki zaawansowanym algorytmom tworzone są także prognozy jakości powietrza.

Czym właściwie jest smog?
Zanieczyszczenie powietrza to obecność szkodliwych substancji w atmosferze ziemskiej, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i innych organizmów żywych, a także na całe naturalne środowisko.
Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które polega na współistnieniu związków chemicznych oraz pyłów w naszej atmosferze. Przebywanie, oddychanie nim, zagraża naszemu zdrowiu i życiu, może przyczynić się do powstawania alergii i chorób. Cząsteczki pyłów charakteryzują się mikrometrowymi rozmiarami, dlatego przenikają poprzez układ oddechowy do naszego krwiobiegu i mózgu.
Pochodzenie słowa „smog” ma swoje korzenie w dwóch angielskich słowach: smoke – dym oraz fog – mgła. Jednym z rodzajów jest tzw. smog londyński. Występuje on w sezonie grzewczym, również na terytorium Polski. W jego skład wchodzą: tlenek siarki (IV), tlenki azotu, tlenki węgla, sadza, węglowodory, tzw. lotne związki organiczne oraz trudno opadające pyły. Obecność w powietrzu tych składników może mieć dramatyczne skutki. Wpływają nie tylko na glebę i wodę, ale przede wszystkim zagrażają zdrowiu ludzi, zwierząt i roślin. Dodatkowo pył jest nośnikiem szeregu innych trujących substancji, m.in. benzoalfapirenu czy metali ciężkich, np. rtęci.
Smog stanowi w naszym kraju bardzo poważny problem. Według corocznych raportów Europejskiej Agencji Środowiska Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości. W minionym roku już w lutym wiele polskich miast wykorzystało roczne limity dni z przekroczeniami norm zanieczyszczenia powietrza, co oznacza, że kolejne dni, kiedy mieliśmy do czynienia z takim powietrzem, mogły mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie. Wzrost stężenia pyłów może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. 40.000 do 50.000 ludzi rocznie w naszym kraju przedwcześnie umiera z powodu skutków wysokich stężeń pyłów zawieszonych.

~ KR

Cały artykuł dostępny będzie w nr 2 (1257) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

~ dna
2018-02-09  /  23:36

Dlaczego nic nie robi gmina by zadbać o mieszkańców by nie oddychali skażonym powietrzem? Po pierwsze postawic tablicę pokazujacą skazenie powietrza. Po co nam straż miejska by dawac mandaty niebogom i tylko działa do 16.00 . Nam potrzebna jest straż miejska ni by pilnowac P. Burmistrza lecz by chodzili patrolami nocnymi sprawdzać z ktorych kominów wydziela sie smród z komina po spalaniu szmat, gumy, nawet bardzo toksycznej pianki i odpadów płyt wiorowych! !! A propozycja podlaczenia sie do sieci cieplowniczej to chyba stać tylko P.Burmistrza! ? Tańsza jest instalacja i ogrzewanie gazem!!! A nam nie jest potrzebne ladowisko do helikoptera czy świecaca fontanna lecz czyste powietrze i nieskazona zywnosc po opadach spalania toksycznych w piecach. Również brak dobrych lekarzy również duże chamstwo wsrod niektorych lekarzy ktorzy Naruszajac Prawo wypraszaja osobe bliska z badan w szpitalu! O obecnosci osoby bliskiej decyduje Pacjent a nie douczony lekarz ktory boi si