Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Emmy, Flory, Romana 25 Listopada 2024, 08:53
Dziś 2°C
Jutro 12°C
Sport
14 Listopada, 2018

Kępno: Kępno może być dumne ze swojego szczypiorniaka

Jubileusz 50-lecia piłki ręcznej „Polonii” Kępno.

Nie jako kuglarze, ale filantropi świętujemy rocznicę , bo to dzieło tych wszystkich, których z nami już nie ma. Dziś o nich pamiętajmy, a czyńmy to dla przyszłości chwalebnej, dla pokoleń nowych...
Józef Piłsudski w 1923 r. na 5-lecie Odrodzonej Rzeczypospolitej

Rocznice budzą w nas refleksje tym głębsze, im bardziej odległy w czasie jest dzień Jubilata. Rok 2018 to przede wszystkim rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku przypadają również okrągłe rocznice wielu innych wydarzeń związanych z historią Polski, między innymi stulecie zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W roku tylu jubileuszów, obchodzimy także 100-lecie piłki ręcznej na ziemiach polskich, a wraz z nim dla nas lokalnie nie mniej ważny, choć nieco skromniejszy Jubileusz 50-lecia istnienia tej dyscypliny w klubie KKS „Polonia”, który to z kolei w roku obecnym obchodzi swoje 110 urodziny.
Piłka ręczna pojawiła się na ziemiach polskich w roku odzyskania niepodległości w 1918 r. Jako pierwsi grali w nią polscy żołnierze - legioniści , którzy byli internowani w obozie jenieckim w Szczypiornie (obecnie dzielnica Kalisza). Obóz ten powstał pod koniec 1914 r., przebywało w nim kilkanaście tysięcy ludzi, różnej narodowości. Polscy legioniści uczestniczyli w obozowych zajęciach gimnastycznych, a gry w piłkę ręczną nauczyli się od niemieckich strażników i oficerów. Grano wtedy w piłkę ręczną jedenastoosobową, na boisku otwartym, według reguł i prawideł opracowanych w Niemczech przez Karla Schelenza. Od nazwy Szczypiorna przyjęła się polska nazwa piłki ręcznej - szczypiorniak, która przetrwała po dzień dzisiejszy. Tak jak za sprawą klubów ostrowskich - „Venetii” i „Ostrovii” oraz kępińskiej „Polonii” - stało się późniejsze Kaliskie jednym z pierwszych ośrodków w kraju, w którym w sposób zorganizowany uprawiano piłkę nożną, tak już w piłce ręcznej należy się temu regionowi absolutne pierwszeństwo w Polsce.
Po odzyskaniu niepodległości i włączenia części Śląska do Polski, piłka ręczna zaczęła się również rozwijać w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Lwowie i Poznaniu. Pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrano 13 września 1925 roku w Halle - Niemcy - Austria 6-3. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku powstała pierwsza Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej (IAHF). Pierwsze Mistrzostwa Świata drużyn męskich rozegrano w 1938 r. w Niemczech. W niepodległej Polsce formy organizacyjne przyjęto w 1928 r., kiedy to powstał Polski Związek Gier Sportowych, zrzeszający koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną. Siedzibę Związku, na czele którego stanął A. Żuławski były Katowice. Od 1929 r. PZGS reprezentował Polskę w szeregach Międzynarodowej Federacji Amatorskiej Piłki Ręcznej.

Półwiecze naszej „Polonii” Kępno
Tyle tytułem wprowadzenia i zarysu historycznego, przejdźmy zatem do naszej Jubilatki, bowiem wiele w ciągu tego półwiecza się wydarzyło i spora grupa zapaleńców przewinęła się przez klub, oddając się bezgranicznie swojej ukochanej dyscyplinie, był to także rezultat wspaniałej atmosfery, jaką potrafili stworzyć sami zawodnicy i opiekunowie sekcji.
Sekcja piłki ręcznej w Międzyzakładowym Kolejowym Klubie Sportowym Kępno powstała w 1968 r. Na początku istniała jedynie drużyna juniorów, której trenerem był Ryszard Kałużny. W 1970 r. powstała drużyna seniorów, w owym czasie prezesem MKKS Kępno był Stanisław Kowalczyk, wiceprezesem do spraw piłki ręcznej Wiesław Barchański, natomiast kierownikiem sekcji Andrzej Sędziak. Pierwszymi zawodnikami byli: Zbigniew Adamski, Kazimierz Dobień, Leszek Florczak, Andrzej Grzeskowiak, Marek Kałużny, Edward Klimek, Wenancjusz Kozik, Maciej Kosik, Andrzej Krawczak, Sylwester Maciejewski, Wojciech Parzonka, Wojciech Pawlicki, Andrzej Rybak, Krzysztof Tolksdorf, Zbigniew Tuszyński, Jan Witek. Wymienieni zawodnicy przez wiele lat reprezentowali barwy „Kolejarza”. Do dyspozycji klubu, było jedynie boisko asfaltowe, na którym to drużyna miejscowych rozgrywała swoje mecze ligowe i opierała swój skład wyłącznie na swoich miejscowych zawodnikach. Dwa lata później powstała drużyna seniorów, pierwszym trenerem MKKS-u zostaje Sylwester Majewski, który sprawował tę funkcję do 1974 roku. Następnie stanowisko to objął Grzegorz Hojka, ale pracował on zaledwie przez rok z drużyną. Najdłużej trenerem MKKS-u był Zbigniew Cichoń, który pracował z drużyną od 1978 r. do 1984 r. Zespół „Kolejarza” występował w klasie okręgowej, a mecze rozgrywał z takimi drużynami jak - CKS Zduny, „Orkan” Rozdrażew, WKS Wieluń, „Olimpia” Koło, „Prosna” Wieruszów, „Prosna” Kalisz, KS Konin. Drużyna MKKS-u Kępno pod opieką Z. Cichonia w 1981 r. i 1982 r. wywalczyła mistrzostwo ligi i grała w barażach o wejśćie do III ligi, które to były rozgrywane odpowiednio w Płocku i Łodzi. Niestety, podopiecznym Z. Cichonia nie udało się awansować. W okresie tym wyróżniającymi się zawodnikami byli: Ryszard Browarny, Piotr Burzała, Ryszard Feja, Maciej Grygier, Jan Hełka, Roman Lepka, Krzysztof Markiewicz, Tadeusz Nogal, Ryszard Sieradzki, Janusz Stręk, Wiesław Szkudlarek, Wojciech Walczak, Józef Zezula oraz Jacek Zimmer.

~ Jarosław Pawlak

Więcej w nr 46 (1301) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!