Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Leona, Leonarda, Lesławy 27 Listopada 2024, 01:41
Dziś 7°C
Jutro 7°C
Kępno
27 Czerwca, 2018

Kępno: Krew – najcenniejszy dar

W Hali Widowiskowo-Sportowej w Kępnie odbywała się kolejna zbiórka krwi.

14 czerwca br. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kępnie odbyła się kolejna zbiórka krwi, zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu – Oddział Terenowy w Ostrzeszowie. Choć krew można oddawać w punkcie poboru w Kępnie w każdy czwartek (a w pozostałe dni – w Oddziale Terenowym przy ul. Zamkowej w Ostrzeszowie), tym razem zbiórka odbywała się z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy. Zarejestrowało się 36 osób, a 28 z nich zostało zakwalifikowanych do oddawania krwi, co dało w sumie 12,6 litrów życiodajnego płynu.
Krew jest niezwykle cenna. To naturalny lek, którego nie można niczym zastąpić. Jeśli jesteśmy zdrowi, nie zastanawiamy się nad tym, jak jest ważna i cenna. Jednak często dochodzi do sytuacji, kiedy potrzebna jest transfuzja krwi, mająca na celu uzupełnienie jej niedoborów. Również skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było zapasów krwi. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie. Oddając krew, można uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Jest to dar bezinteresowny, anonimowy i niezwykle potrzebny. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi. Pomiędzy oddaniami musi minąć 8 tygodni (niezależnie od płci). - Cieszymy się z każdej jednostki krwi, którą możemy pobrać od dawcy, ponieważ krew jest bardzo potrzebna, a nie da się jej sztucznie wyprodukować. Cieszymy się, że dawcy przychodzą i choć wciąż jest ich mało, liczba ta zwiększa się z roku na rok. Podczas akcji oddawania krwi dominują dawcy wielokrotni, czyli ci, którzy przychodzą regularnie i głównie na nich opiera się nasze krwiodawstwo. Mamy jednak także nowych dawców, którzy dopiero „wciągają się” w oddawanie krwi – mówi kierownik Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrzeszowie Karolina Jakowicka-Czemplik. - Krew jest niezbędna do funkcjonowania organizmu. Gdy zaczyna jej brakować, cały organizm zaczyna szwankować. Niestety, bez krwi nie da się żyć. Dlatego zachęcamy, aby każdy, kto może i spełnia kryteria, oddawał krew, a na pewno biorcy zawsze będą wdzięczni wam, drodzy dawcy, że oddajecie krew – zachęca.
Krwiodawcą może zostać każda osoba pełnoletnia, poniżej 65. roku życia, która jest zdrowa, czuje się dobrze, waży nie mniej niż 50 kg i pragnie pomóc drugiemu człowiekowi. Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do oddania krwi znajdują się: choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego, zakażenie chorobami zakaźnymi, zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi, używanie środków psychoaktywnych, choroby krwi, łuszczyca, cukrzyca oraz nowotwory złośliwe.
Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek, zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL, a następnie zgłosić się do punktu krwiodawstwa. Należy też poprzedniego dnia przyjmować jak najwięcej płynów i unikać wysiłku fizycznego. Po zgłoszeniu się do punktu każdy jest badany pod kątem wysokości ciśnienia i poziomu hemoglobiny – aby się zakwalifikować, wartości te muszą być w normie.

~ KR

Więcej w nr 26 (1281) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!