Kępno: Ku czci poległych za ojczyznę
Obchody Święta Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym w Kępnie.
W środę, 15 sierpnia br., z okazji Święta Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym w Kępnie złożone zostały kwiaty i zapalono znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Delegacje władz samorządowych i kępińskiego oddziału Związku Strzeleckiego oddały cześć żołnierzom zmarłym i poległym za ojczyznę.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.
Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia. Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 r., w godzinach nocnych, pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
~ Oprac. KR
Więcej w nr 34 (1289) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!