Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa 26 Listopada 2024, 02:33
Dziś 7°C
Jutro 6°C
Kultura i oświata
6 Kwietnia, 2018

Kępno: Nauka może być ciekawa

Mobilne Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej nr 2 w Kępnie.

20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów oraz mnóstwo zagadek naukowych w ramach programu „Naukobus” przywiozło do Kępna – jak i wielu małych miejscowości w całej Polsce – Centrum Nauki Kopernik. Centrum przybyło do Kępna na zaproszenie burmistrza miasta i gminy Piotra Psikusa oraz senatora Łukasza Mikołajczyka. W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczyli również naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Małgorzata Frala-Kędzior oraz dyrektor szkoły Maciej Adamek.
26 i 27 marca br. „Naukobus” i naukowa wystawa ,,Eksperymentuj” pojawiły się w Szkole Podstawowej nr 2 w Kępnie. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez samodzielne eksperymenty, mogły poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki. „Naukobus” daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy z Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik pomagali dzieciom zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżali prezentowane zjawiska naukowe.
Program „Naukobus”, w ramach projektu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dociera do miejsc, w których nieczęsto poznaje się prawa nauki przez samodzielne eksperymentowanie. Jest to inicjatywa mająca na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki dzieciom. Udowadnia, że nauka nie jest nudna, a zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu.
- Wiemy, że efektywna nauka to taka poprzez eksperymenty i doświadczanie. Chcielibyśmy, aby w każdej szkole w Polsce były tak wyposażone pracownie, abyśmy mogli uczyć właśnie doświadczania i eksperymentowania. To trudne zadanie i pewnie jeszcze wiele lat musi upłynąć, abyśmy w ten sposób mogli uczyć, ale bardzo się cieszę, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postawiło na to, aby „Naukobus” i wspaniała wystawa z Centrum Nauki Kopernik przyjeżdżała do szkół w różnych miejscowościach w Polsce i aby uczniowie mogli tę wystawę zobaczyć i czynnie w niej uczestniczyć – podkreślił senator Ł. Mikołajczyk.
Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!