Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 21:38
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Historia
20 Czerwca, 2018

Kępno: O strategicznych inwestycjach komunikacyjnych

W miniony czwartek, 14 czerwca 2018 r., odbyło się spotkanie promujące nowo wydaną książkę pt. Budowa dworca autobusowego i „małej obwodnicy” w Kępnie.

Do restauracji Kamiński a Zdrowie zawitało liczne grono osób zaangażowanych w przygotowanie publikacji oraz związanych z opisanymi w niej wydarzeniami.
Spotkanie rozpoczęło się uczczeniem minutą ciszy tych, którzy odeszli, a przyczynili się do powstania dworca autobusowego i ul. Kwiatowej w Kępnie, zwanej potocznie „małą obwodnicą miasta”.
Zebranych powitał redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego” Mirosław Łapa, pod którego redakcją przygotowana został prezentowana tego dnia książka.
Wśród gości znaleźli się: poseł na Sejm RP Bożena Henczyca, która objęła patronatem inicjatywę wydania publikacji, były przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej w Poznaniu Józef Ścibisz, Barbara Lipińska z Mroczenia, Barbara Janik z Krążkowych oraz Jadwiga Gogół z Nowej Wsi Książęcej, które bezinteresowną pracą przyczyniły się do zorganizowania czwartkowej uroczystości, wieloletnia kadrowa Oddziału PKS w Ostrowie Wielkopolskim Krystyna Warzecha, były kierownik robót przy budowie ul. Kwiatowej w Kępnie Czesław Kuboś, a także osoby pracujące społecznie przy budowie dworca i ul. Kwiatowej.
Szczególnie serdecznie powitano inicjatora powstania publikacji Władysława Markiewicza, Agatę Józefowicz – jego wnuczkę odpowiedzialną za jej skład i oprawę graficzna oraz Grażynę Gatner, która podjęła się przeprowadzenia korekty opublikowanego materiału.
- Spotkaliśmy się z Władysławem Markiewiczem przez przypadek w redakcji „Tygodnika Kępińskiego” i nigdy bym nie przypuszczał, że zaowocuje to wydaniem aż dwóch publikacji w tak krótkim czasie – podkreślał M. Łapa. – To dzięki jego inspiracji, zaangażowaniu i determinacji dziś trafi do państwa rąk już druga książka – mówił, przypominając, iż w 2016 r. wydana została pierwsza publikacja, będąca efektem ich współpracy pn. Historia Związku Młodzieży Wiejskiej w południowej Wielkopolsce.
W przypadku obu książek inicjatorem wydania i wydawcą książki był W. Markiewicz, który przez lata pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Powiatowego ZMW w Kępnie oraz był kierownikiem Powiatowego Wydziału Komunikacji w Kępnie, zaś redaktorem prowadzącym - M. Łapa.
W wydanej właśnie publikacji zobrazowano historię dwóch istotnych dla rozwoju naszego miasta inwestycji prowadzonych w latach siedemdziesiątych XX wieku, czyli budowy dworca PKS i „małej obwodnicy”.
- Z dokumentów, pokazujących powstanie tych dwóch strategicznych projektów komunikacyjnych, zachowało się bardzo niewiele. To tylko dwa albumy fotograficzne, które udało mi się przechować przed zagubieniem - czytamy we wstępie autorstwa W. Markiewicza. - Pokazują one, jak istotnym przedsięwzięciem dla rozwoju gospodarczego miasta była budowa dworca autobusowego, który przenosił ruch pasażerski z Rynku na wybudowany – z dużym rozmachem – przestronny obiekt komunikacyjny. Podobnie stało się w przypadku budowy ul. Kwiatowej, dzięki której wyprowadzono ruch miejski z centrum Kępna. Inwestycja ta do dziś ułatwia przejazd tranzytem z południa na północ miasta.
Materiał fotograficzny i fakty, dotyczące historii realizacji tych dwu inwestycji, uzupełnione zostały o wspomnienia osób uczestniczących w czynie społecznym przy budowie dworca autobusowego oraz budowniczych ul. Kwiatowej.

~ bem

Więcej w nr 25 (1280) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!