Kępno: Pejzaże Potworowskiego na 120-lecie urodzin artysty
Wernisaż wystawy „Dotykając horyzontu poznania. Pejzaże Tadeusza Piotra Potworowskiego” odbył się w miniony piątek, 14 września 2018 r., w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie.
Prezentowana w ramach obchodów 120-lecia urodzin artysty wystawa stanowi wyjątkową okazję do przywołania sylwetki jednego z najważniejszych rewolucjonistów malarstwa pejzażowego. Co szczególnie zaś dla nas ważne, ekspozycja prezentuje artystę w kontekście jego powiązań z Kępnem oraz Grębaninem, które stały się dla niego miejscami wyjątkowo intensywnej działalności malarskiej, społecznej oraz kuratorskiej. Przypomnijmy, że Potworowski był współzałożycielem i pierwszym kustoszem noszącego obecnie jego imię Muzeum Ziemi Kępińskiej, które w 2018 roku obchodzi 80-lecie powstania.
- Tadeusz Piotr Potworowski jest artystą wyjątkowym - podkreślała podczas wernisażu kurator wystawy Joanna Kwaśna, przypominając o osiągnięciach patrona kępińskiego muzeum. Potworowski – pisarz, twórca scenografii teatralnych, pedagog i jeden z czołowych przedstawicieli polskiego malarstwa nowoczesnego - jest dla wielu wzorem artysty niepokornego, wiecznie podążającego drogą artystycznej rewolucji w poszukiwaniu własnej formuły wypowiedzi malarskiej. Najważniejszym zadaniem, jakiego malarz podejmował się przez cały okres swojej twórczości, było zaś uchwycenie zróżnicowanego, ulotnego i niezwykle sensualnego portretu natury.
- Potworowski miał ogromny autorytet, jest to artysta wielki i wspaniały, jeśli chodzi o jego prace twórcze. Natomiast bardzo ważny jest przede wszystkim dla mieszkańców Kępna - zaznaczyła kurator wystawy. - Tym bardziej cieszy mnie fakt, że ta wystawa ma miejsce tutaj w Kępnie, ponieważ Potworowski, na to jak my dzisiaj patrzymy na Kępno i jak to Kępno się dzisiaj rozwija, miał ogromny wpływ. To on był inicjatorem założenia muzeum, to on był inicjatorem założenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, to dzięki niemu tak naprawdę my się dzisiaj tutaj spotykamy.
~ bem
Więcej w nr 38 (1293) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!