Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Błażeja, Margerity, Saturnina 29 Listopada 2024, 15:32
Dziś 5°C
Jutro 5°C
Kępno
8 Maja, 2019

Kępno: Powietrze coraz lepsze, choć bywało bardzo źle

Podsumowanie poziomu smogu mierzonego w ostatnich miesiącach w centrum Kępna.

Od 22 listopada 2018 r. w „Tygodniku Kępińskim” publikowaliśmy dane pomiarowe z sensora Airly, znajdującego się na dachu budynku na kępińskim Rynku. Dotyczyły one poziomu smogu w centrum Kępna. Wyniki monitorowane i notowane były codziennie, od 13 listopada 2018 r. do 23 kwietnia br., o godzinie 19.00.
Czym jest pył PM2.5
i pył PM10?
Zanieczyszczenie powietrza to obecność szkodliwych substancji w atmosferze ziemskiej, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i innych organizmów żywych, a także na całe naturalne środowisko. Pył zawieszony (PM) jest terminem używanym do opisania mieszaniny cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu. Niektóre cząstki pojawiają się w sposób naturalny (burze piaskowe czy pożary lasów), ale często jest to efekt emisji z fabryk, ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, zanieczyszczenia, pyłu drogowego itp. Im mniejsze i lżejsze cząstki, tym dłużej pozostają one w powietrzu. Biorąc pod uwagę stopień zagrożenia zdrowia, ocenia się średnicę cząsteczek. Pył PM 2.5 zawiera cząstki stałe o niewielkiej średnicy – do 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra). Te cząstki pozostają zawieszone w powietrzu, którym oddychamy i nie rozpraszają się. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi w łatwy i szybki sposób przedostają się do układu oddechowego, a następnie przesuwają się dalej, powodując zatrucie krwiobiegu. W Polsce głównym źródłem tego pyłu są paleniska domowe i transport drogowy. Z kolei PM 10 to cząsteczki, które mają średnicę do 10 mikrometrów. Ta wielkość pozwala przenikać takim cząstkom do naszych płuc. Głównym źródłem pyłu PM 10 w powietrzu w naszych miastach jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. W Polsce dobowa norma stężenia pyłu PM 10 wynosi 50 μg/m3, poziom informowania występuje przy 200 μg/m3, a alarmowy – przy 300 μg/m3. Poziom dopuszczalny pyłu PM 2.5 wynosi natomiast 25 μg/m3.

~ KR, fot. D. Makosh

Więcej w nr 18 (1324) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!