Kępno: Prezydent Andrzej Duda wsparł ideę odbudowy Kopca w Kępnie
Prezydent RP Andrzej Duda poparł ideę odbudowy Kopca im. Józefa Piłsudskiego w Kępnie.
W listopadzie 2018 r. w 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego” Mirosław Łapa apelem do władz państwowych, parlamentarzystów, samorządowców i wszystkich kępnian zainicjował akcję odbudowy Kopca im. Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. Przypomnijmy, że po przyłączeniu powiatu kępińskiego do Polski na początku 1935 r. środowisko patriotyczne Kępna, zwłaszcza powstańcy wielkopolscy, żołnierze, młodzież skupiona w harcerstwie oraz w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, postanowiło wznieść okazały Kopiec na cześć marszałka Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza i żołnierza Rzeczypospolitej.
Po dwóch latach intensywnych prac, przy wsparciu władz lokalnych i krajowych, latem 1937 r. sylwetka Kopca doskonale prezentowała się w perspektywie krajobrazowej miasta. Według opinii świadków Kopiec był okazały, jego wysokość wynosiła około 16 metrów, a średnica podstawy około 30 metrów; od dołu do góry opasany był ślimakowatą ścieżką. Na wierzchołku ustawiony był głaz kamienny z inskrypcją dla marszałka oraz maszt flagowy. Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Kopca odbyły się 11 listopada 1937 roku.
Niestety, po zajęciu Kępna przez hitlerowskich najeźdźców jedną z pierwszych decyzji, jaką wydał gauleiter Kraju Warty, był rozkaz zburzenia Kopca. W czasie pierwszych lat okupacji niemieckiej rozebrano go, wywożąc ziemię pod budowę powstających dróg i osiedli w mieście. Po wojnie lokalne władze komunistyczne robiły wszystko, żeby zatrzeć pamięć o jego istnieniu, a tym samym o patronie Kopca.
Niedawno inicjatywę odbudowy Kopca poparł również prezydent RP Andrzej Duda, wysyłając 27 maja br. stosowny list na adres redaktora naczelnego. W dokumencie z Kancelarii Prezydenta RP podpisanego przez zastępcę dyrektora Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dawida Drabika czytamy m.in.: -... dziękuję za przesłany list i możliwość zapoznania się z Pańską inicjatywą. Pielęgnowanie historycznej pamięci i dostrzeganie łączności historii lokalnej z historią całej Ojczyzny umożliwiają nam zrozumienie naszej narodowej tożsamości. Świadomość wielkiego dorobku naszego narodu nie tylko buduje poczucie dumy i radości ze znakomitych dokonań naszych Rodaków, ale nade wszystko umożliwia nam czerpanie z dziedzictwa wartości, z których wszyscy Polacy wyrastamy. Stanowi więc jednocześnie wyzwanie i inspirację do kształtowania przyszłości Rzeczpospolitej w duchu umiłowania wolności, wzajemnej solidarności i szacunku wobec każdego człowieka. Dalej w liście czytamy – Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej nie ma wprawdzie możliwości finansowego wsparcia przedstawionego przez Pana projektu odbudowy, jednak w przypadku uroczystości związanych z jego ewentualną realizacją zachęcam do rozważania ubiegania się o uzyskanie Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat ten może być przyznawany wszystkim przedsięwzięciom, które służą godnemu upamiętnieniu oraz pielęgnowaniu niepodległościowych postaw i dokonań Polaków.
~ G.G.
Więcej w nr 23 (1329) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!