Kępno: Promocja „Dziejów Kępna...” Stanisława Kowalskiego
Promocja książki autorstwa Stanisława Kowalskiego pt. „Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 r.” odbyła się w miniony poniedziałek, 7 stycznia 2019 r., w kępińskim kinie „Sokolnia”.
Spotkanie, promujące dzieło nauczyciela historii i regionalisty Stanisława Kowalskiego przyciągnęło liczne grono mieszkańców zainteresowanych historią regionu. Nie zabrakło też rodziny i przyjaciół autora, a także osób zaangażowanych w powstanie oraz wydanie monografii, stanowiącej swoiste kompendium wiedzy o przeszłości miasta i gminy Kępno. W pracach nad publikacją uczestniczyli lokalni historycy, regionaliści i nauczyciele: Grażyna Gatner, Danuta Jerczyńska i redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego” Mirosław Łapa oraz recenzentki: Anna Zawalska i Maria Balcerzak. Projekt okładki przygotowała Agata Józefowicz, a oceny wartości merytorycznej dokonała prof. nadzw. dr hab. Bożena Górczyńska-Przybyłowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na wydanie książki Gmina Kępno pozyskała dotację z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020.
Poniedziałkową promocję rozpoczęła emisja filmu, który zaprezentował etapy powstawania książki, przyświecający autorowi cel badawczy oraz układ treści blisko czterystustronicowej - bogato ilustrowanej fotograficznie - publikacji.
- Moja praca polegała na przeczytaniu bardzo ciekawego opracowania, które od samego początku, mimo, że w mojej recenzji znalazło się później trochę krytycznych uwag czy też sugestii (...) czytałam z dużym zainteresowaniem. Zastanawiałam się nad tym, jak człowiek jest w stanie przytoczyć tyle informacji, a przedtem je zebrać, posegregować i zaprezentować w taki sposób, aby sprowokować do czytania, a przede wszystkim zebrać tak dużą liczbę osób, która dziś towarzyszy nam tutaj (...) - mówiła podczas promocji prof. B. Górczyńska-Przybyłowicz - Ta praca jest kopalnią wiedzy. (…) To jest kompendium, ogromne dzieło, które wprowadza w dzieje Kępna od początku, kiedy ta miejscowość zaczęła istnieć do 2015 roku. (…) Książkę, czy też dzieło – bo tak należałoby nazwać wydawnictwo - ogromnie polecam, każdy znajdzie tam coś dla siebie – rekomendowała.
~ bem
Więcej w nr 2 (1308) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!