Kępno: Roger Sławski - architekt kościoła św. Marcina
21 listopada br. w Saloniku „Między Wierszami” w siedzibie Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbył się XIX Dzień Regionalisty, podczas którego młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie zaprezentowała działalność Rogera Sławskiego, architekta kościoła św. Marcina w Kępnie. Uczniów do wystąpienia przygotowały Maria Cierlak i Danuta Wabnic.
Roger Sławski i jego związki z Poznaniem
XIX Dzień Regionalisty tradycyjnie już został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej. Tym razem głos oddano młodzieży, która przygotowana przez Marię Cierlak i Danutę Wabnic przedstawiła zebranym ciekawą prezentację multimedialną. Jej bohaterem stał się Roger Sławski, architekt kościoła św. Marcina w Kępnie, który był mieszkańcem Poznania i żył w I połowie XX wieku. Studiował architekturę w Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenbergu, którą ukończył w 1895 r. Na podstawie jego projektów architektonicznych powstało wiele obiektów nie tylko w stolicy Wielkopolski, w tym również w Kępnie. Do najbardziej znanych obiektów należą między innymi: Planetarium w Poznaniu, kościół św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu, skrzydło Bazaru Poznańskiego od strony ul. Wolności, konkatedra św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim, kościół Św. Trójcy w Bydgoszczy, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie i najbardziej dla nas znacząca budowla – kościół św. Marcina w Kępnie. Na podstawie jego prac odbudowano Stare Miasto w Poznaniu (ratusz, wagę miejską i odwach). Jako rodowity poznanianin szczególnie zapadł w pamięci mieszkańcom swojego rodzinnego miasta, którzy jego imieniem nazwali ulicę oraz jedną ze szkół średnich.
Roger Sławski i jego związek z Kępnem
24 marca 2017 r. w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu odbyła się pierwsza konferencja naukowa z cyklu Roger Sławski i jego epoka zatytułowana „Twórczość architekta w krajobrazie wielkopolskich miast i wsi”. W konferencji uczestniczyli:przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie wraz z opiekunem Marią Cierlak. – Podczas konferencji – wyjaśnia M. Cierlak – przybliżono sylwetkę Rogera Sławskiego, zaprezentowano jego twórczość architektoniczną. W sesji posterowej (plakatowej) młodzież Zespołu zaprezentowała fotografie, które umieściła w czterech albumach. Zebrane zdjęcia to efekt konkursu fotograficznego, który został ogłoszony z okazji jubileuszu 100-lecia pod nazwą „Kościół św. Marcina w różnych odsłonach”. Na 340 fotografiach – kontynuuje M. Cierlak – młodzież naszej szkoły utrwaliła piękno architektoniczne kościoła z zewnątrz jak i również zarejestrowała różne odsłony wnętrza oraz wiele detali architektonicznych.
W 1684 r. powstał w Kępnie drewniany kościół pw. św. Marcina z Tours. W 1909 r. – w kronice parafialnej z okazji 50-lecia ks. prałat Marian Magnuszewski napisał: … domu katolickiemu przypadła specjalna funkcja, został zamieniony na kaplicę, gdyż przystąpiono do rozbiórki starego drewnianego kościoła i rozpoczęto budowę nowej, okazałej, murowanej świątyni. W latach 1909-1911 powstaje neobarokowy kościół, konsekrowany 15 października 1911 roku. Projektantem kościoła jest poznański architekt Roger Sławski, który został bohaterem XIX Dnia Regionalisty w Kępnie. I właśnie tę postać „odkrywała” niejako na nowo młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie. Na spotkaniu obecni byli m.in.: wicestarosta Grażyna Jany, burmistrz miasta i gminy Kępno Piotr Psikus, ks. proboszcz Jerzy Palpuchowski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie – Bogumiła Drobina, wicedyrektorzy: Urszula Tyra i Janusz Pruchnicki oraz członkowie, sympatycy TMZK i pasjonaci dziejów naszej małej ojczyzny.
Uczniowie ZSP nr 1: Anna Lemiesz i Jakub Oszenda w prezentacji multimedialnej nie tylko przypomnieli biografię architekta, ale i przybliżyli zebranym historię kępińskiej świątyni, jak również omówili budowę oraz wnętrze kościoła. Z kolei Kinga Szczupak i Bernadetta Zajączkowska uatrakcyjniły wykład recytacją, Kinga Szczupak napisała z tej okazji wiersz o św. Marcinie i kępińskiej świątyni zatytułowany. „Dom wspólny, dom Ojca”, który zaprezentowała zgromadzonym w Saloniku „Między Wierszami”. Młodzież odczytała również znane przysłowia związane z postacią św. Marcina.
Podczas spotkania można było zobaczyć projekty architektoniczne kościoła św. Marcina z podpisem R. Sławskiego i kompetentnych władz z 1909 roku oraz wiele innych cennych pamiątek. – Roger Sławski pozostawił po sobie wiele obiektów, które do dziś upiększają Wielkopolskę, w tym i Kępno – mówiła podczas spotkania Maria Cierlak. Warsztat projektowy Sławskiego oraz bogata twórczość architektoniczna mogą stanowić wzorzec i źródło inspiracji dla współczesnych architektów.
~ Grażyna Gatner
Bądź pierwszy!