Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Hilarego, Franciszki, Ksawery 3 Grudnia 2024, 18:26
Dziś 3°C
Jutro 5°C
Historia
17 Lipca, 2019

Kępno: Śladem żydowskich przodków

Śladami kępińskich żydowskich przodków, przeszła w ubiegłą niedzielę 14 lipca br. grupa wrocławskich Żydów.

W niedzielne popołudnie w drodze z Mikstatu do Wrocławia odwiedziła Kępno kilkudziesięcioosobowa grupa Żydów z wrocławskiej gminy, której przewodniczył rabin David Basok. W lesie pod Mikstatem, w pobliżu dawnego cmentarza żydowskiego, zebrało się blisko 100 osób na uroczystości odsłonięcia pomnika pamięci poświęconego mikstackim Żydom. W tym miejscu stanął monument z tablicami, na których widnieje 71 nazwisk rodzin, które przez 150 lat wpisały się w historię miasta. - 650 lat istnienia Mikstatu, w tym ponad 150 lat obecności w tym mieście naszych braci Żydów. Już wiele lat temu marzyłem, żeby tę pamięć przywrócić. W jakimś stopniu udało się to w książce o dawnych mieszkańcach Mikstatu, ale dziś zmaterializowało się to marzenie dzięki Philowi Brillowi, który też zapragnął upamiętnić miejsce, gdzie spoczywają prochy jego przodków – mówił Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu.
W 2019 roku powstał projekt, na podstawie którego w pobliżu dawnego kirkutu powstał monument z nazwiskami byłych mieszkańców. Całość przedsięwzięcia sfinansował Phil Brill. W uroczystości odsłonięcia pomnika, prócz rabina, udział wzięli: przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, dr Krzysztof Morta i Jarosław Biernaczyk - reprezentujący Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski afiliowany do Uniwersytetu Wrocławskiego z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim; Włodzimierz Grabowski - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim; Lech Janicki - starosta ostrzeszowski i Tomasz Maciejewski – przewodniczący Rady Powiatu Ostrzeszowskiego oraz mikstaccy radni, leśnicy, strażacy, mieszkańcy Mikstatu, młodzież szkolna, w sumie ponad 100 osób.

~ Oprac. G.G.

Więcej w nr 29 (1335) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!