Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Emmy, Flory, Romana 25 Listopada 2024, 06:25
Dziś 2°C
Jutro 12°C
Kępno
1 Lutego, 2018

Kępno: Stąpali po kruchym lodzie

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego w Kępnie.

25 stycznia br. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie przeprowadzili coroczne ćwiczenia na zamarzniętych akwenach wodnych z działań w zakresie ratownictwa lodowego.
Akweny w powiecie kępińskim pokrywają się warstwą lodu o różnej grubości, stwarzając realne zagrożenie dla osób, które mimo ogólnego zakazu, poruszają się po ich powierzchniach. Niskie temperatury oraz zimna woda pod powierzchnią lodu są zawsze sporym zagrożeniem – stąd konieczność ćwiczeń.
Scenariusz ćwiczeń zakładał załamanie się tafli lodu pod dwójką młodych ludzi. Po przyjęciu zgłoszenia, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kępnie zadysponował, zgodnie z procedurami, zastępy z JRG Kępno oraz OSP Bralin, specjalizującej się w działaniach w zakresie wodnym na poziomie podstawowym. Utrudnieniem w ćwiczeniach była późna pora dnia, co zmusiło strażaków do pracy tylko i wyłączenie przy sztucznym oświetleniu. Po przybyciu zastępów na miejsce, teren akcji podzielono na dwa odcinki. Po nawiązaniu kontaktu głosowego z poszkodowanym, szybko udało się ustalić miejsce przebywania drugiego poszkodowanego. Przygotowani ratownicy przy wykorzystaniu deski lodowej podeszli do poszkodowanego i ewakuowali go na brzeg. Drugą osobę poszkodowaną ewakuowali strażacy z OSP Bralin, również będący w pełnym zabezpieczeniu.
Strażacy przećwiczyli wariant szybkiej ewakuacji z wody na brzeg, a następnie przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem procedury dotyczącej wychłodzenia osób poszkodowanych.
Po zakończonych ćwiczeniach mł. ogn. Marcin Marczyk zaprezentował alternatywne metody ewakuacji poszkodowanych przy wykorzystaniu drabiny nasadkowej oraz węża W-52 wypełnionego powietrzem. Metoda ta polega na podprowadzeniu drabiny z zaplecionym wężem do poszkodowanego przez strażaków będących na brzegu akwenu. Jest to alternatywa dla rzucania rzutką – w czasie, gdy ratownicy są przygotowywani do wejścia na taflę. Szybkość działania ma tu wysoki priorytet i każdy dodatkowy wariant lub metoda ma tutaj słuszność w wykorzystaniu.
W ćwiczeniach udział brały 3 zastępy z JRG Kępno i zastęp z OSP Bralin

~ Mateusz Grzesiak

Warto pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania na lodzie
Co roku pod lodem ginie kilkaset osób, w większości są to wędkarze. Tragedii byłoby o wiele mniej, gdyby każdy znał i zachowywał podstawowe środki ostrożności:
- Unikaj przeciążenia lodu – zbyt duża liczba osób na tafli lodowej może spowodować jego załamanie;
- Pamiętaj o zmianach warunków atmosferycznych (odwilż, skoki temperatury, opady) – wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu. Śnieg przykrywa i maskuje szczegóły budowy pokrywy lodowej. Utrudnia to, a nawet uniemożliwia, ocenę sytuacji. Często po opadach śniegu widoczne są tylko większe nierówności – są one jedynymi oznakami zmian charakteru zlodzonej powierzchni;
- Przed wejściem na lód upewnij się o jego grubości (grubość gwarantująca Twoje bezpieczeństwo to minimum 15 cm);
- Przebywając na zamarzniętym akwenie, nie trzymaj rąk w kieszeniach, gdyż utrudni to próby Twojego ratowania się w wypadku załamania się tafli lodowej;
- Po usłyszeniu dźwięku trzeszczenia lodu należy natychmiast zawrócić;
- Najlepiej nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów. Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód, zawierający pęcherzyki powietrza, posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami itp. jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej.

Pamiętaj!
- Najniebezpieczniejszy okres przebywania na lodzie to okres zimowo-wiosenny;
- W razie pękania pod Tobą lodu, staraj się zmniejszyć swój nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na nim, co spowoduje rozłożenie Twojego ciężaru ciała (zwiększenie powierzchni);
- Jeżeli zauważysz kogoś na niebezpiecznym lodzie, odradź mu przebywanie na nim;
- W razie pęknięcia lodu i tonięcia osób, nie wpadaj w panikę, lecz działaj rozważnie i zdecydowanie;
- Należy dobrze zastanowić się, zanim wejdziemy na lód. Zabawa na cienkim lodzie może zakończyć się tragicznie. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie zostawiać ich samych w pobliżu zamarzniętych jezior. Pamiętajmy, że pokrywa lodowa zawsze może być zdradliwa i zawsze trzeba dokładnie sprawdzić jej grubość. Pod żadnym pozorem dzieci nie mogą same bawić się na zamarzniętych akwenach!

Gdy lód się załamie...
- Pierwszy zimowy lód załamuje się w kształt gwiazdy, a z przedwiosennym ociepleniem rozsypuje się w drobne grudki, tzw. kaszę. W pierwszym wypadku, gdy zdarzy się nam wpaść do wody, należy przede wszystkim rozłożyć ręce na tafli i spokojnie wzywać pomocy, unikając wszelkich prób wydostania się na pewniejszą powłokę. W drugim przypadku postępujemy odwrotnie: należy jak najszybciej dostać się do trwalszej pokrywy i nie wychodząc na lód, oczekiwać ratunku;
- Ratując człowieka spod lodu, nie wolno do niego podbiegać i podawać mu ręki, ponieważ tafla załamie się także pod ratującym. Osoby, które będą nam udzielały pomocy, nie mogą podchodzić zbyt blisko;
- Należy poszukać jakiegoś długiego przedmiotu (konar drzewa, pasek, szalik czy kurtka), położyć się na lodzie, doczołgać się na bezpieczną odległość do tonącego, rzucając mu przygotowany wcześniej przedmiot i cofając się, wolno wyciągać go na lód. Poszkodowanemu, który został wyciągnięty z zimnej wody, należy udzielić pierwszej pomocy lub wezwać pogotowie ratunkowe. Uratowanego trzeba jak najszybciej przenieść w ciepłe miejsce i rozcierać ciało (tak, by je rozgrzać), a następnie przebrać w suchą bieliznę i odzież. Trzeba zadbać, by nie doszło do wychłodzenia organizmu. Należy pamiętać, aby dać mu do picia ciepłą herbatę czy kawę – nigdy alkohol. Najlepiej wezwać lekarza;
- Pamiętajmy, by nie polewać takiej osoby ciepłą wodą, gdyż może to wywołać szok termiczny;
- Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać policję lub straż pożarną.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!