Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Arnolda, Dory, Pawła 15 Stycznia 2025, 16:08
Dziś 1°C
Jutro 2°C
Powiat
7 Marca, 2018

Kępno: Strategiczne cele kępińskiego szpitala

Podczas XL Sesji Rady Powiatu Kępińskiego radni zapoznali się ze Strategią Rozwoju Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie na lata 2018 - 2023.

Dokument przedstawił dyrektor SPZOZ Jakub Krawczyk. - Jak wiemy doskonale rozwój każdej instytucji jest istotny, a w szczególności zaś szpitala, który działa jako główne centrum ochrony zdrowia w naszym regionie – podkreślił dyrektor. - Na rozwój składa się modyfikacja istniejących już struktur i procesów, ale także, oczywiście , tworzenie nowych adekwatnych do potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Jest to zadanie bardzo trudne, kosztowne i czasochłonne, wymagające stałej kontroli skuteczności wprowadzanych zmian oraz modyfikacji przy zmieniającym się otoczeniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym szpitala. Proces rozwoju szpitala w Kępnie dotyczy wielu stref jego funkcjonowania, które wzajemnie na siebie wpływają, ostatecznie tworząc realizację pożądanego celu – mówił J. Krawczyk.
Następnie dyrektor przybliżył zebranym strategiczne cele zawarte w przedłożonym radnym powiatowym dokumencie. Pośród nich znalazło się wyposażenie Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizatorni. – Oddanie do użytku nowego obiektu wyposażonego w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną jest zadaniem do realizacji w pierwszym półroczu 2018 r. - podkreślił dyrektor.
Kolejne priorytetowe zadania todoskonalenie organizacji transportu międzyszpitalnego chorych wymagających leczenia w innych ośrodkach, działalności ortopedyczno-urazowej w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej z uwzględnieniem pracy Poradni Ortopedycznej z wydzielonymi godzinami konsultacyjnymi dla pilnych zdarzeń i kontroli poszpitalnej pacjentów ortopedyczno-urazowych. Dyrektor wskazał też na konieczność doskonalenia procesu organizowania dwuosobowej obsady lekarskiej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (lekarz zabiegowy i niezabiegowy). - Priorytetem jest usprawnienie działania Oddziału Ratunkowego, gdzie pacjent w pierwszej kolejności trafia ze swoim schorzeniem – podkreślił J. Krawczyk. – Konieczna jest poprawa w zakresie obsady i współpracy z innymi oddziałami, między innymi z poradniami specjalistycznymi, tak, aby pacjent z Oddziału Ratunkowego mógł tam trafić, jeżeli zaistnieje potrzeba pilnej konsultacji, sytuacji wątpliwej. To już po części udało się zrobić, jednak nadal się tu rozwijamy.
Dyrektor wymienił również: utworzenie nowego harmonogramu pracy bloku operacyjnego z wyznaczonymi dniami operacyjnymi dla poszczególnych specjalności, przebudowę pomieszczeń poradni specjalistycznych z wydzieleniem gabinetu zabiegowego, oddzielnego dla poradni chirurgicznej i ortopedycznej, wprowadzenie sprawnego systemu weryfikacji kolejki w poradniach specjalistycznych w danym dniu przyjmowania – wyświetlacz „numeru” kolejki nad drzwiami gabinetu. Wpisane do strategii cele to także rozbudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii o dodatkowe dwa łóżka szpitalne wraz z zapleczem sprzętowym oraz poprawa działalności ginekologiczno-położniczej poprzez przebudowę bloku porodowego z wydzieleniem sali cięć cesarskich oraz wdrożeniem procedury znieczulenia okołoporodowego. Konieczna jest zmiana lokalizacji tzw. „szkoły rodzenia”, której zorganizowanie jest możliwe w budynku obecnego Ratownictwa Medycznego. - Te zmiany, zmierzające do zwiększenia liczby porodów, będę miały wpływ nie tylko na polepszenie jakości leczenia, ale również sytuację finansową, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia nie limituje tych świadczeń, co oznacza, że im więcej porodów w szpitalu, tym ma on większe przychody – mówił dyrektor.

~ bem

Więcej w nr 10 (1265) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!