Kępno: Szpital wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów
Szpital w Kępnie przejdzie szereg zmian, aby zwiększyć liczbę pacjentek ciężarnych, zgłaszających się do kępińskiego szpitala.
W ostatnim czasie na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w szpitalu w Kępnie dał się zauważyć duży spadek porodów w stosunku do lat ubiegłych. W związku z tym dyrektor szpitala Jakub Krawczyk, wraz z całym Zarządem szpitala, planuje wprowadzenie zmian, które mają zaowocować wzrostem liczby pacjentek ciężarnych, zgłaszających się do kępińskiego szpitala. - Zależy nam na tym, aby na poziomie szpitala powiatowego i pierwszego stopnia referencyjności Oddziałów Ginekologiczno-Położniczych maksymalizować liczbę porodów. Im więcej, tym lepiej. Jest to dla nas ważne z punktu widzenia zabezpieczenia opieki położniczej dla regionu, ale też działalności i kondycji finansowej szpitala – podkreśla J. Krawczyk. Na spadek ilości pacjentów na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym składa się szereg przyczyn. - Zarówno braki kadrowe, problemy sprzętowe i organizacyjne – to wszystko składa się na spadek liczby porodów. Zależy nam na tym, aby odbudować poziom, jaki był lata temu. W tym celu wprowadzamy pewne zmiany. Jest to długofalowe, skomplikowane i wielopłaszczyznowe, ale warte wysiłku – zaznacza.
Szkoła rodzenia z nową lokalizacją
Jedną ze zmian w kępińskim szpitalu jest zmiana lokalizacji funkcjonującej dotychczas przy szpitalu szkoły rodzenia. W tej chwili szkoła rodzenia znajduje się w budynku pogotowia. Obiekt przeszedł gruntowny remont i został przystosowany do zajęć z zakresu szkoły rodzenia. - Zachęcamy wszystkie panie, które są zainteresowane opieką położniczą w naszym szpitalu, do korzystania również z bezpłatnych zajęć szkoły rodzenia. Wyremontowany obiekt spełnia wszystkie standardy, pracują w niej położne, ginekolodzy, fizjoterapeuci, ratownicy, więc mamy kompleksowy zespół osób, które prowadzą opiekę i szkołę dla pań w ciąży, przygotowujących się do porodu. Uważam, że to jest dobre rozwiązanie zwłaszcza dla pań, które nie mają jeszcze pełnej świadomości spraw związanych z opieką położniczą – w tej szkole można naprawdę wiele się dowiedzieć, jest to bardzo cenne – zachęca dyrektor. - Poprzez szkołę rodzenia pacjentki otrzymują również pomoc w razie różnego rodzaju wątpliwości w okresie ciąży, a prowadzący szkołę rodzenia informują o wszelkich sprawach związanych z komplikacjami, które zawsze mogą się pojawić. Szkoła rodzenia zapewnia też kontakt z fachową pomocą, po części powiązaną z szeroko omawianą ustawą „Za życiem”, która dotyczy osób potencjalnie niepełnosprawnych, co stwierdza się już w okresie prenatalnym. Poprzez szkołę rodzenia mamy kontakt z instytucjami, które zajmują się realizacją ustawy „Za życiem” – dodaje.
Blok operacyjny wkrótce otwarty
W kępińskim szpitalu realizowana jest budowa bloku operacyjnego. W najbliższych tygodniach blok ma zostać uruchomiony. - Jesteśmy w tej chwili na etapie wyposażania sal operacyjnych, przetargi są już rozstrzygnięte. Ścisła współpraca ze Starostwem Powiatowym w Kępnie owocuje tym, że niedługo będziemy mogli uruchomić blok operacyjny – wyjaśnia J. Krawczyk. Jedną z sal na bloku operacyjnym będzie sala ginekologiczna, która, podobnie jak wszystkie pozostałe, będzie zgodna z aktualnymi standardami leczenia operacyjnego.
~ KR
Więcej w nr 24 (1279) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!