Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 19 Lipca 2024, 08:18
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Kultura i oświata
28 Marca, 2018

Kępno: Toasty wychodzą na zdrowie jedynie monopolowi alkoholowemu

We wrześniu 2017 r. Komisja Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zorganizowała w Warszawie Narodowy Kongres Trzeźwości. Pokłosiem warszawskich obrad stał się ogłoszony niedawno Narodowy Program Trzeźwości. Kierując się jego ideą, w naszym mieście w dniach od 19 do 21 marca br. przeprowadzono II Kępiński Kongres Trzeźwości w Diecezji Kaliskiej pod hasłem „Budujmy na rodzinie”.

Organizacja kongresu stała się możliwa dzięki porozumieniu i dobrej współpracy kępińskiego samorządu, Kościoła i lokalnych organizacji trzeźwościowych. II Kępiński Kongres Trzeźwości w Diecezji Kaliskiej pod hasłem „Budujmy na rodzinie” rozpoczęto wykładem inauguracyjnym („Kościół w służbie trzeźwości”), który wygłosił ks. bp. dr Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Kongres swoje przesłanie realizował na trzech wyraźnie wyodrębnionych płaszczyznach: modlitewnej, wykładowej i warsztatowej. Pierwszego dnia ewidentnie dominowała część modlitewna. Najważniejszym bowiem wydarzeniem okazała się XXII Plenerowa Droga Krzyżowa z Kępna do Grębanina, prowadzona w intencji trzeźwości polskich rodzin, której organizatorem od lat jest Katolickie Stowarzyszenie Trzeźwości „Dom”. Punktem kulminacyjnym wieczoru stała się uroczysta eucharystia, której przewodniczył ks. bp. Tadeusz Bronakowski, z aktem zawierzenia spraw trzeźwości w ojczyźnie, diecezji, parafii i rodzinie Matce Bożej Grębanińskiej. 19 marca br. okazał się dla wszystkich uczestników mszy św. duchowym wsparciem w walce z ich ułomnościami, słabostkami i przywarami.
Oficjalne otwarcie części wykładowej nastąpiło 20 marca br. w centrum kongresowym Hotelu „Kamiński a Zdrowie” o godz. 10.00. Zgromadzonych w imieniu organizatorów przywitała Maria Połomska-Wojtasik, właścicielka firmy szkoleniowej „Tutor-Talent”, która na wstępie spotkania powiedziała: - Trzeźwość Polaków była wielkim pragnieniem św. Jana Pawła II, największego z naszych rodaków, który z przekonaniem mówił, że: Polska, albo będzie trzeźwa, albo jej nie będzie wcale. Celem kongresu – co podkreśliła M. Wojtasik, prowadząca cały dzień obrady plenarne - było wzmocnienie współpracy wszystkich grup społecznych, organizacji, władz samorządowych, efektywne wsparcie społeczne osób i instytucji pracujących na rzecz trzeźwości, a także promocja trzeźwości jako sprawności moralnej. Na spotkaniu – oprócz wykładowców - obecni byli m.in.: Dawid Korzeniewski - dyrektor biura senatora Łukasza Mikołajczyka, gospodarz forum - burmistrz miasta i gminy Kępno - Piotr Psikus, radni miejscy, ks. prałat Wiesław Kondratowicz - członek Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, komendant policji - Robert Ciesielski, ks. prob. senior - Krzysztof Nawrocki, dyrektorzy, kierownicy, pracownicy instytucji publicznych, jednostek organizacji szczebla gminnego, przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępnie, placówek lecznictwa odwykowego, organizacji pozarządowych, w tym prezes Maria Główka oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Trzeźwości „Dom”.
Burmistrz P. Psikus wprowadził niejako w klimat dyskusji i wykładów. - Kępno – mówił - od dawna przyciąga swoimi działaniami środowiska trzeźwościowe z różnych stron Polski. Pamiętam, jak uczestniczyłem w 1992 r. w I Kępińskim Kongresie Trzeźwości, którego obrady odbywały się w ośrodku w Laskach. Kiedy z kolei w 1996 r. powstawał fundusz alkoholowy, wiedziałem, że odtąd będzie można zorganizować np. na drodze konkursów wiele ciekawych zadań. Cieszy fakt, że się nie pomyliłem, w naszym mieście i gminie organizuje się wiele pożytecznych przedsięwzięć o charakterze protrzeźwościowym. Przykładem chociażby trwający właśnie kongres.
Drugi dzień kongresu obfitował w ciekawe wykłady. Jako pierwszy głos zabrał ks. prałat Wiesław Kondratowicz, który powiązał obyczajowość życia codziennego z problemami alkoholowymi w polskiej rodzinie. - Pijemy na wzór północny, skandynawski, czyli pijemy w dużych ilościach alkohol wysokoprocentowy – podkreślał. Przywołał też wykład ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, który m.in. w reklamie piwa upatruje przyczynę wzrostu jego spożycia wśród młodzieży. Znane są już słowa biskupa: Dostaliśmy Polskę solidarną, zrobiliśmy browarną. Ksiądz Wiesław polemizował też z mitycznym przekonaniem, jakoby alkoholizm dotyczył tylko rodzin wielodzietnych, borykających się z brakiem środków finansowych i mniej wykształconych. - To znaczne upraszczanie sprawy i spoglądanie na uzależnienia w sposób stereotypowy – mówił. Równie ciekawy okazał się wykład dr. Bohdana Woronowicza, który na wstępie pochwalił władze samorządowe naszego miasta - z burmistrzem Piotrem Psikusem na czele - za działania na rzecz propagowania działań protrzeźwościowych. - 25 lat temu byłem w Kępnie, w Myjomicach i doświadczyłem tej samej życzliwości co dziś. W Kępnie widać wspólną płaszczyznę pracy samorządu, Kościoła i lokalnych organizacji trzeźwościowych, którzy interesują się i chcą rozwiązywać problemy mieszkańców. W swoim wykładzie uzależnienie zdefiniował jako nabytą silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji, która początkowo wpływa korzystnie na zachowanie człowieka. Później jednak staje się szkodliwa. Wyodrębnił różne rodzaje uzależnień, zwracając uwagę na uzależnienia behawioralne, na które szczególnie narażeni są młodzi ludzie. Gry i uprawianie hazardu są dla nich metodą na przeżywanie ekscytacji i bardzo silnych emocji. Wykład na temat niebezpiecznego wpływu picia alkoholu na kobietę wygłosiła Teresa Kobrzyńska, ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Tego dnia uczestnicy kongresu mogli wysłuchać wiele innych ciekawych wykładów. Dzień zakończył otwarty mityng AA i Al-Anon grup Południowej Wielkopolski z Sycowa, Kowalewa, Ostrzeszowa, Kalisza i Kępna, którego tematem było niesienie posłania innym
alkoholikom, wciąż pijącym, aby wskazać im drogę do trzeźwienia.

~ Grażyna Gatner

Więcej w nr 13 (1268) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!