Kępno: Udana kooperatywa kępnian z pasją
Światowej sławy twórca reliefów, kępnianin Zdzisław „Chico” Mikołajczak i prezes Koła Polskiego Związku Filatelistów im. T. P. Potworowskiego w Kępnie Edward Stankowiak podsumowali siedem lat współpracy.
Okazją do podsumowań i wspomnień było spotkanie w redakcji „Tygodnika Kępińskiego”, podczas którego Zdzisław „Chico” Mikołajczak i Edward Stankowiak postanowili symbolicznie zamknąć siedmioletni okres działalności, której pokłosiem są zarówno osiągnięcia na niwie filatelistyki, jak również spotkania i wydarzenia mające na celu przybliżenie mieszkańcom Ziemi Kępińskiej sylwetki artysty, którego dzieła trafiły nie tylko do największych gwiazd rocka, ale też do Watykanu. - Nasza współpraca jest dosyć dokładnie dokumentowana i możemy sprawdzić, czego żeśmy się wspólnie dorobili, między innymi dwóch albumów zdjęć i kilka wydań filatelistycznych – podkreśla E. Stankowiak.
Przypomnijmy, że Z. „Chico” Mikołajczak jest rodowitym kępnianinem obecnie mieszkającym i pracującym w Niemczech. Od dzieciństwa wykazywał się talentem artystycznym i interesował sztuką. Jest samoukiem, który rozpoczął swoją wielką przygodę od wykonania rzeźby mjra H. Sucharskiego dla kępińskiego LO nr I. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wygrywał wiele konkursów na szczeblu ogólnopolskim i podjął pracę w Kępińskim Domu Kultury. W 1983 r. wyjechał do Niemiec i wtedy odkrył zamiłowanie do reliefów. Zafascynowany muzyką rockową łączy te dwa kierunki, wypracowuje swój styl i udoskonala typową dla siebie technikę. Już jego pierwsza praca dla grupy Judas Priest wzbudziła uwagę mediów, został zauważony przez renomowane firmy z branży i nawiązał z nimi współpracę. Od tej pory przygotował reliefy dla takich artystów, jak m.in.: Bon Jovi, Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Toto, Gun’s’Roses, Whitesnake, Steve Vai, Pink Floyd, Journey, Heaven & Hell, Queen, Manowar, Scorpions i Accept. Swoje wystawy miał w Wiedniu, Frankfurcie, Warszawie, Hamburgu, Los Angeles, Kolonii, Wacken, Bochum, Lana i w Kępnie. Najważniejszą pracą w jego dorobku jest „25 lat pontyfikatu w Watykanie”, która została stworzona dla Jana Pawła II i znajduje się w zbiorach watykańskich. Jak przyznaje sam artysta, możliwość wykonania i osobistego wręczenia pracy Ojcu Świętemu stanowi dla niego bezcenne, nieporównywalne z niczym innym przeżycie.
Współpraca artysty, mieszkającego w niemieckim Bochum z pasjonatem filatelistyki z Kępna rozpoczęła się w 2011 r. - Zaczęło się od wyrażenia przez „Chico” zgody na wykorzystanie jego dzieła przedstawiającego herb Kępna do celów filatelistycznych – relacjonuje E. Stankowiak. - Ten herb wisiał w gabinecie burmistrza i wymarzyłem sobie, że zostanie umieszczony na znaczku. I tak się stało – wynikiem tej pierwszej współpracy jest znaczek i kartka pocztowa.
Następnie Z. Mikołajczak wykonał relief z podobizną patrona kępińskiego Koła PZF – Tadeusza Piotra Potworowskiego, który również ukazał się na kopercie i znaczku. W ramach projektu „Kępnianie z pasją” zaproszony został na spotkanie w Kępińskim Ośrodku Kultury, co zostało również udokumentowane wydaniem walorów filatelistycznych. - Ostatnie nasze wspólne wydanie znaczka i koperty związane jest z 100. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, bowiem „Chico” stworzył na tę rocznicę okolicznościowy relief.
Dzieła artysty znalazły się również na medalach, w tym medalu zorganizowanej w Kępnie ogólnopolskiej wystawy filatelistycznej. - To są nasze osiągnięcia filatelistyczne, tyle zdołaliśmy razem zrobić – wspomina filatelista, prezentując obszerną dokumentację fotograficzną z minionych lat, a Z. Mikołajczak dodaje: - Aż tyle...
Druga sfera współpracy dotyczyła promowania dorobku „Chico” i przybliżania jego sylwetki młodym ludziom. Panowie założyli sobie zorganizowanie spotkań z młodzieżą w szkołach wszystkich gmin powiatu kępińskiego.
~ bem
Więcej w nr 48 (1303) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!