Kępno: Wrócili z bagażem doświadczeń zawodowych
Od 20 do 26 maja br. dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie Andrzej Kowalczyk i nauczyciele przedmiotów zawodowych przebywali we włoskim Rimini.
Całe przedsięwzięcie było związane z udziałem w szkoleniu typu Job Shadowing w ramach programu „Erasmus +”, które w całości sfinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej. Projekt pn. ,,Do Włoch po nowe doświadczenia zawodowe” to również efekt owocnej współpracy ZSP nr 2 z Sistema Turismo - oddziałem w Rimini.
Oficjalne, bardzo ciepłe przyjęcie nauczycieli z Kępna i zapoznanie ich z bogatym programem szkolenia grupy nastąpiło pierwszego dnia po przylocie i zapoczątkowało bardzo pracowity tydzień.
Pedagodzy uczestniczyli m.in. w seminarium, które wskazało podobieństwa i różnice pomiędzy systemami szkolnictwa w Polsce i we Włoszech. Spotkanie w szkole ekonomicznej i technikum mechanicznym było okazją do poznania pracy w tamtejszych placówkach.
Kolejnego dnia pobytu udano się z wizytą do Riccione, szkoły hotelarstwa Savioli. Zwiedzając pracownie, przedstawiciele ZSP nr 2 podglądali sposoby i metody pracy w szkole. W pracowni gastronomicznej zaprezentowano regionalny sposób wyrobu makaronu charakterystycznego dla tej części Włoch oraz technologię wyrobu tarty. Następnie, po obejrzeniu placówki, nauczyciele zostali zaproszeni na włoską kawę i ciasteczka, pochodzące z wypieku uczniowskich pracowni. Gości z Polski obsługiwała młodzież szkoły hotelarstwa. Wizyta okazała się bardzo owocna. Podstawowa różnica między tego typu szkołami w Polsce i we Włoszech polega na tym, że wszystkie produkty do ćwiczeń gastronomicznych dostarcza szkoła, co w pełni pozwala realizować ambitne przedsięwzięcia cukiernicze i gastronomiczne.
W czwartek, 24 maja nauczyciele udali się do firmy logistycznej SimeGroup niedaleko Riccione, w której mogli zaobserwować dystrybucję i spedycję artykułów elektronicznych. Są one w całym swym asortymencie sprowadzane z Chin, lecz w obrocie towarowym występują jako rodzime włoskie produkty. Zapoznani zostali także z infrastrukturą tego zakładu, co zapewne będzie dla nich dobrym przykładem organizacji pracy na zajęciach z logistyki czy przedsiębiorczości.
Łącząc przyjemne z pożytecznym, w miarę możliwości czasowych, nauczyciele z kępińskiej szkoły zwiedzali również włoskie malownicze miasteczka, by powrócić z bagażem doświadczeń i akumulatorami naładowanymi chęcią do zmian. Zapewne wkrótce będą one widoczne w ich codziennej pracy.
~ Oprac. bem
Bądź pierwszy!