Kępno: Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem…
Kępiński Klub „Amazonki” 26 października obchodził 15-lecie swojej działalności. Spotkanie w Hali Widowiskowo-Sportowej KOSiR zgromadziło Amazonki, ich rodziny, przyjaciół, sprzymierzeńców, sponsorów oraz przedstawicieli wielu instytucji i administracji samorządowej. Wieczór uświetnił recital Edyty Geppert, która swoimi przebojami zachwyciła publiczność. Uroczystość współfinansowała Gmina Kępno.
...życie jest nieprzewidywalne, ale właśnie ten fakt sprawia, że jest piękne – powiedziała jedna z kępińskich Amazonek, bohaterka książki zatytułowanej „A jednak jestem...”. Jeszcze nie tak niedawno w naszym mieście nikt nie słyszał o wspieraniu kobiet po przebytej chorobie nowotworowe piersi, a dziś rzadko kto nie zna Stowarzyszenia Kępiński Klub „Amazonki”. Jak to się stało, że sytuacja tak dynamicznie uległa zmianie? Otóż uległa i to za sprawą kilku aktywnych i oddanych sprawie kobiet, wśród których możemy wymienić prezesa stowarzyszenia Danutę Szpakowską. I to właśnie ona podczas jubileuszu przypomniała zebranym, co udało się osiągnąć Amazonkom przez 15 lat ich działalności – Stanowimy wspólnotę – mówiła, witając Amazonki, ich rodziny i gości – w której można znaleźć wsparcie, nadzieję, radę, doznać poczucia godności i własnej wartości oraz przekonać się, że w grupie łatwiej zmagać się i radzić sobie z chorobą. Warto pamiętać, że właśnie przyjaźń, wzajemne zrozumienie i chęć pomagania sobie nawzajem to podstawy naszego działania. W ciągu 15 lat zrealizowałyśmy wiele przedsięwzięć mających na celu poprawę sprawności fizycznej i psychicznej kobiet.
Uroczystości jubileuszowe prowadziła Joanna Kaczorowska, która w imieniu organizatorów powitała przybyłych. Na spotkanie przybyli m.in. wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, Łucja Werblińska, Piotr Psikus – burmistrz miasta i gminy Kępno, Artur Kosakiewicz – zastępca burmistrza miasta i gminy Kępno, Andrzej Stachowiak – przewodniczący Rady Miejskiej, Witold Jankowski – starosta kępiński, Grażyna Jany – wicestarosta kępiński, Stanisław Baliński – przewodniczący Rady Powiatu. Na jubileusz przybyli również przedstawiciele władz wojewódzkich oraz parlamentarzyści: Łukasz Mikołajczyk – senator RP, Marlena Maląg – wicewojewoda wielkopolski, Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Karol Kozan – radny Sejmiku Wielkopolskiego oraz przedstawiciele biur poselskich Andżeliki Możdżanowskiej i Bożeny Henczycy oraz europosła Andrzeja Grzyba. Ważną grupę gości stanowili lekarze, którzy wspierają zdrowie Amazonek: dr n.med. Dariusz Godlewski i dr n.med. Grzegorz Świątkowski oraz lek.med. Małgorzata Diabełek-Maciaś.
Bez wątpienia atmosferę spotkania stworzył spot „Kępińskie Amazonki”, który w części wstępnej, wykorzystując zdjęcia, przedstawił dziewczyny z kępińskiego Klubu w różnych sytuacjach zdrowienia. Fotografie opatrzono trafnym komentarzem, który podkreślał, że są wspaniałymi, silnymi kobietami, pełnymi pozytywnej energii, ciepła, uśmiechu i ufności. Wierzą w przyjaźń, liczą na zrozumienie, marzą o szczęściu – oto przesłanie pierwszej części spotu. W drugiej autor filmu głos oddał samym Amazonkom, które odpowiadały na pozornie proste pytania, m.in. Jaką kobietą byłaś przed chorobą? Co czułaś, kiedy poznałaś diagnozę? Co powiedziałabyś kobiecie, która właśnie dowiedziała się, że ma raka piersi? Jaką kobietą jesteś teraz? Czy warto było przyjść do klubu? Odpowiedzi wzruszały, uderzały w nich szczerość i spontaniczność.
W zależności od własnych predyspozycji osobowościowych, kompetencji biograficznej, czynników środowiskowych i wielu innych Amazonki w obliczu zagrożenia wybierają różne drogi: negację, bierność, ucieczkę, poszukiwanie sensu, aktywność.
W Kępnie panie z Klubu Amazonek wybrały drogę działania, pokonywania przeszkód, inspirowania i mobilizowania do twórczych poszukiwań. I właśnie ten fakt podkreślali wszyscy, którzy podczas gali skierowali słowa uznania pod adresem kępińskiego klubu. – Piętnaście lat niestrudzonej pracy członkiń Stowarzyszenia przekłada się na ogromny postęp w walce ze stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi – mówił starosta kępiński Witold Jankowski. – Dla osób, które nie zetknęły się z tym problemem, zwycięstwo nad stereotypami jest mało uchwytne, warto więc podkreślać (…) zaangażowanie kępińskich Amazonek. Jest to działanie nieocenione, (…) daje świadomość, że kobiety z naszego otoczenia, które takiej pomocy mogą wymagać w przyszłości, będą mogły skorzystać z prężnie działającej sieci wsparcia.
Z kolei senator Zdzisław Mikołajczyk, przekazując Amazonkom życzenia z okazji ich jubileuszu, przywołał słynne słowa włoskiego salezjanina, dziennikarza i pedagoga, Bruno Ferrero, który powiedział: Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem / możemy latać wtedy, gdy obejmujemy drugiego człowieka. W ten sposób parlamentarzysta zwrócił uwagę na potrzebę pomagania innym.
Wiele ciepłych słów padło też ze strony władz gminy. Burmistrz Piotr Psikus wyraził przekonanie, że kępińskie Amazonki doskonale wiedzą, jak zagospodarować czas i jak wypełnić go radością. Przekazał klubowi bon finansowy, który – jak podkreślił – ma rozpocząć przygotowania do nowej wycieczki krajoznawczej z rehabilitacją w tle.
Podczas spotkania nie obyło się i bez podziękowań. Naszym zadaniem – podkreślała prezes Danuta Szpakowska – są też działania związane z profilaktyką i ochroną zdrowia, podjęłyśmy wiele działań, w ramach projektów realizowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Gminy Kępno oraz Starostwa Powiatowego w Kępnie Pozyskane środki w znacznym stopniu przyczyniły się do poprawy naszej kondycji zdrowotnej oraz podniesienia świadomości mieszkańców powiatu kępińskiego w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. Za co bardzo dziękujemy.
Tego wieczoru wręczono też szczególne odznaczenia. Kryształowy Łuk Amazonki za wieloletnią działalność w ruchu Amazonek w naszym regionie otrzymała Gabriela Patalas. Odznaczenie wręczała Łucja Werblińska – wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Jubileuszowe uroczystości stały się również okazją do podziękowań osobom, które wspierają i współpracują z kępińskimi Amazonkami. Bursztynowy Łuk Amazonek z rąk Danuty Szpakowskiej otrzymali: Mariola Lempert, dr Grażyna Włodarczyk, dr fizjoterapii Justyna Hanuszkiewicz, dr n. med. Dariusz Godlewski, Marian Kamiński i Tadeusz Szpakowski. Podkreślić należy, że w uroczystościach udział brały Amazonki z Krotoszyna, Jarocina, Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp. i Ostrzeszowa.
Zebrani oprócz życzeń i podziękowań w części oficjalnej wysłuchali też kilku pieśni w wykonaniu chóru „Jutrzenka” prowadzonego przez Cecylię Płazę. Prowadząca na zakończenie zachęciła do obejrzenia wystawy, gdzie prezentowano zdjęcia Amazonek z kalendarza, którego motto brzmi: „Bądźmy razem… i cieszmy się życiem”. – Kalendarz – mówiła Joanna Kaczorowska – zawiera fotografie pokazujące, że Amazonki są razem, co sprawia, że łatwiej im przejść przez niepokój i zagrożenia choroby. Każdy miesiąc firmują cytaty, które pochodzą z książki „A jednak jestem…” autorstwa Grażyny Gatner i Beaty Wylęgi-Grygierzec. Rozdział IV zatytułowany „Amazonki w konfrontacji z własną chorobą” zawiera wspomnienia kępińskich amazonek. I właśnie ich życiowo dojrzałe słowa stanowią sentencję każdego miesiąca. Są ciepłymi, pełnymi nadziei i radości stwierdzeniami, które trafnie oddają charakter kalendarza.
Kępińskie Amazonki zdają się mówić: Nie wypytuj Wiatru, dlaczego znajdujesz się tam, gdzie jesteś. Nawet jeśli zostałeś przykryty warstwą cementu, rób wszystko, byś mógł zapuścić korzenie i żyć. Masz jakieś przeznaczenie. W Kępińskim Klubie „Amazonki” odnajdziesz nie tylko przeznaczenie, ale i rady, jak na nowo zapuścić korzenie i pięknie żyć.
~ Grażyna Gatner
Bądź pierwszy!