Kępno: Z niemowlakiem w bibliotece
12 stycznia br. w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się spotkanie „Poczytaj mi mamo, tato… w nosidle”.
Wydarzenie miało na celu promowanie czytania dzieciom już w wieku niemowlęcym. Szczególnie zaś cenne dla uczestniczących w nim rodziców było spotkanie z doradcą noszenia dzieci w chuście – fizjoterapeutką Hanną Tomalik.
Jak ważne jest głośne czytanie dziecku już od pierwszych tygodni życia, wyjaśniała Agata Moska, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Zaprezentowała także typy książek najbardziej polecane do czytania w poszczególnych etapach życia dziecka. Okazuje się, że dla niemowlaków najlepsze są książki… czarno-białe! Niemowlęta nie rozróżniają bowiem kolorów, za to wyraźnie zarysowane kontrasty figur widoczne na kartach książki to dobra stymulacja rozwoju wzroku i wyobraźni. Podczas spotkania rodzice dowiedzieli się, nie tylko jak czytać i jakie korzyści przynosi czytanie pociechom, ale dzięki zawiązaniu oczu i kilku prostym sztuczkom mogli również sami doświadczyć, że czytanie angażuje wszystkie zmysły, nie tylko wzrok.
Podczas drugiej części spotkania H. Tomalik, zaprezentowała bezpieczne sposoby noszenia dzieci w chustach i nosidłach. Dlaczego to ważne? Bo to nie tylko sposób na zapewnienie maleństwom bliskości i poczucia bezpieczeństwa, ale też doskonały sposób, by odciążyć kręgosłup rodzica i ukoić kolki maluszka. Dzięki chuście/nosidle rodzic może także zachować wolne ręce, co pozwala m.in. na ułatwienie korzystanie z zasobów biblioteki.
Wszystkich rodziców z pewnością ucieszy informacja, że biblioteka przy ul. Kościuszki jest już wyposażona w chusty i nosidełka przekazane przez H. Tomalik. W ramach „Biblioteki Chustowej” rodzice lub opiekunowie z małymi dziećmi mogą wypożyczyć chustę/nosidło w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży na czas przebywania w bibliotece. Rodzic może wypożyczyć książkę, skorzystać z czytelni czy nawet odwiedzić wystawy biblioteczne lub też wziąć udział w spotkaniu autorskim - ręce ma bowiem wolne, a maluch wtulony w opiekuna spokojnie śpi czy odpoczywa.
Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.waszabiblioteka.pl w zakładce „Kluby” – „Biblioteka Chustowa”.
~ Oprac. bem
Bądź pierwszy!