Kępno: Zdobywali nowe doświadczenia zawodowe
Seminarium podsumowujące projekt w ramach Programu „Erasmus+. Akcja 1 i 2” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie.
27 września br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie odbyło się seminarium podsumowujące projekt pt. „Do Włoch po nowe doświadczenia zawodowe”, który został zrealizowany w ramach Programu „Erasmus+. Akcja 1 i 2”. Seminarium zostało przygotowane przez młodzież uczestniczącą w projekcie pod kierunkiem opiekunów: Ewy Jobczyk, Alicji Gawińskiej, Beaty Szymoniak, Barbary Gruszki, Barbary Howis i Piotra Krymca.
W seminarium uczestniczyli: wicestarosta powiatu kępińskiego Grażyna Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Iwona Rataj, starszy Cechu Rzemiosł Różnych Marek Czekała oraz pracodawcy uczestniczący w projekcie, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie.
Koordynator projektu E. Jobczyk przekazała zebranym gościom informacje o Programie „Erasmus+”, w ramach którego w „Akcji 1 i 2” szkoła złożyła wniosek konkursowy i otrzymała środki finansowe na jego realizację. Program ten ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego oraz dostosowanie systemów kształcenia do potrzeb rynku pracy. Kładzie nacisk na kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, naukę języków obcych oraz umiejętność adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.
Następnie B. Gruszka przybliżyła nowego partnera w projekcie, tj. firmę „Sistema Turismo” z Rimini.
Kolejnym punktem seminarium była relacja samych praktykantów, którzy odbyli w terminie od 5 do 23 marca br. trzytygodniową praktykę zawodową we włoskich przedsiębiorstwach współpracujących z firmą „Sistema Turismo” w Rimini, w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa i technik logistyk. Z ich relacji wynikało, że pobyt we Włoszech to nie tylko praktyka zawodowa, ale również pokonywanie barier językowych, nauka języka, poznawanie regionu, jego kultury i obyczajów.
~ Piotr Krymiec
Więcej w nr 41 (1296) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.
Bądź pierwszy!