Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dagny, Sławomiry, Wiktora 24 Grudnia 2024, 01:23
Dziś 3°C
Jutro 3°C
Kultura i oświata
17 Stycznia, 2018

Kępno: Wyrok na bożnicę

Urząd Marszałkowski w Poznaniu negatywnie uzasadnia odwołanie, jakie złożył Urząd Miasta i Gminy Kępno w sprawie rewitalizacji kępińskiej synagogi, co oznacza oddalenie w czasie odbudowy tego unikalnego zabytku.

To już pewne w najbliższych latach nie ma co liczyć na wyremontowanie budynku po byłej synagodze w Kępnie z możliwością dotacji z Samorządu Wielkopolskiego lub z innych programów unijnych, a kępińskiego budżetu na to nie stać. A zatem degradacja budynku będzie dalej postępować, co realnie grozi już katastrofą budowlaną. Pisaliśmy o tym obszernie w lipcowym numerze „TK”, a artykuł o braku dofinansowania dla tutejszej synagogi ukazał się, również we wrześniowym wydaniu „Słowa Żydowskiego”.
Dowiedziawszy się o zaistniałej sytuacji radny Sejmiku Wielkopolskiego Karol Kozan kilka tygodni temu złożył stosowną interpelację, aby uzyskać informacje od marszałka województwa wielkopolskiego, co wpłynęło na negatywną ocenę merytoryczną wniosku w ramach naboru na dofinansowanie odbudowy bożnicy na kępińskiej Kamsiadce, iż nie został on wybrany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego do dofinansowania. - Z przekazów wiem, jak dobrze uzasadniają swoje wnioski urzędnicy w kępińskiego magistratu, starając się o środki zewnętrzne. Dlatego zdziwiłem się, że tak istotny projekt dla rozwoju kulturalnego i muzealnego Kępna nie uzyskał wsparcia od Zarządu, stąd i moja interpelacja do marszałka – wyjaśnia K. Kozan.

Miała być sala koncertowa i muzeum
Przypomnijmy w styczniu tego roku Urząd Miasta i Gminy w Kępnie złożył do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie odbudowy kępińskiej synagogi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WPRO), tytułując go: „Rewitalizacja zabytkowej synagogi w Kępnie i jej adaptacja na salę wystawowo – koncertową”. Wniosek został złożony w terminie w ramach zachowania, ochrony, promowania i rozwoju dziedzictwa naturalnego i kulturowego poddziałanie 4.4.1 Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu (WRPO na lata 2014-2020). Kępińscy urzędnicy wnioskowali o kwotę 6 mln 477 tys. zł.
W ramach tego dofinansowania realizowana miała być renowacja bożnicy żydowskiej z lat 1814–1815. Wnioskodawcy w swoim szczegółowym projekcie podkreślili, że rekonstrukcja synagogi obejmować miałaby wykonanie historycznej elewacji zewnętrznej budynku, wstawienie okien oraz wykonanie instalacji, tak aby budynek mógł pełnić funkcję sali koncertowej oraz miejsce wystaw organizowanych przez muzeum. Dofinansowanie miało obejmować też adaptację głównej sali synagogi na potrzeby sali koncertowo-wystawowej, umożliwiającej prezentację atrybutów miejsca oraz wystawę prac, w ramach wystaw muzealnych, przebudowę przestrzeni wokół synagogi wraz z drogą na potrzeby stworzenia miejsca odpoczynku, umożliwiającego oglądanie odremontowanego budynku oraz zapoznawanie się z historią miejsca udokumentowaną na tablicach historycznych. W programie tym wyceniono szacunkową wartość inwestycji na 8 mln. zł, licząc przy tym na wsparcie zewnętrzne z programu WRPO. Remont byłej synagogi będzie możliwy tylko przy około 60%-70% dofinansowaniu ze środków zewnętrznych.

~ Mirosław Łapa

Cały artykuł dostępny będzie w nr 3 (1258) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

 

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!