Kraj: Cel – poprawa życia seniorów
Forum seniorów w Baranowie.
Ruszył cykl ogólnopolskich konsultacji parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z seniorami. Program „Polska seniora” ma być kompleksową odpowiedzią na wszelkie potrzeby osób starszych w Polsce i być środkiem do poprawy życia seniorów.
Spotkanie w ramach programu odbyło się 7 listopada br. w Baranowie. Było to jedno z czterech spotkań inauguracyjnych odbywających się w Wielkopolsce. Organizatorem wydarzenia była poseł na Sejm RP Bożena Henczyca. Tuż obok niej z seniorami z powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego spotkały się posłanki: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Joanna Frydrych. W forum udział wzięło blisko 150 osób.
Wydarzenie rozpoczęło się wspaniałym koncertem zespołu „Słupianie”. Następnie głos zabrały posłanki, które przybliżyły licznie zebranym seniorom cele i założenia programu. Seniorzy aktywnie włączali się w dyskusję, zwracając uwagę posłanek na problemy seniorów i szukając odpowiedzi na nurtujące ich pytania. – Według badań w 2050 r. w Polsce ma być około 12.000.000 seniorów – poinformowała poseł B. Henczyca. – Często zostajecie sami sobie, sami mieszkacie, musicie dbać o siebie, co w wielu przypadkach jest bardzo trudne. Naszą wspólną wolą jest to, aby wreszcie pomyśleć konkretnie o seniorach, o całej polityce senioralnej. Chcemy, żeby nasi polscy seniorzy żyli tak, jak seniorzy chociażby w Niemczech. Chcemy rozmawiać z wami, seniorami, żebyście to wy powiedzieli, co was boli najbardziej i czego byście chcieli, żeby wasze życie wyglądało lepiej – stwierdziła posłanka. Właśnie takie jest założenie programu „Polska seniora”, stworzonego przez PO. Program ten ma się opierać na trzech filarach, które zakładają stworzenie warunków do godnego, zdrowego i aktywnego życia dla seniorów w Polsce. W programie zaproponowano zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury, czeki opiekuńcze, finansujące opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo, jak również dostęp do darmowych szczepień na grypę. Przewiduje też m.in. rozpoczęcie badań profilaktycznych i corocznego monitorowania stanu zdrowia seniora, zniżki na leki, rozwój telemedycyny oraz rehabilitację ustawiczną. W każdym mieście i gminie miałaby powstać Rada Seniorów, z budżetów samorządów byłby wydzielony senioralny budżet obywatelski, wprowadzone zostałyby także Krajowe Karty Seniora.
Po zakończeniu dyskusji pielęgniarka Maria Zimoch wszystkim chętnym zmierzyła poziom cukru oraz ciśnienie krwi. Seniorom wręczono też tzw. „koperty życia”. Z kolei Jerzy Płókarz zademonstrował ideę „przycisku życia”. Nie zabrakło również smacznego poczęstunku.
~ KR
Bądź pierwszy!