Kraj: Stop pożarom traw!
Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to olbrzymie straty dla środowiska i gospodarki.
Podczas pożarów traw i nieużytków rolnych giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół. Budowanie wspólnej odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Warto przecież troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas. Kampania „Stop pożarom traw!” jest przedsięwzięciem trzech podmiotów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowej Straży Pożarnej, a także Lasów Państwowych.
W 2019 roku w ogólnej liczbie odnotowanych pożarów w Polsce aż 36,4% wszystkich pożarów stanowiły skutki wypalania traw i nieużytków rolnych (ponad 55 tysięcy pożarów). Pożary te objęły powierzchnię 24.151 ha, w wyniku czego zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na blisko 41 milionów złotych – to równowartość 8.000.000 posiłków dla dzieci w szkołach podstawowych. Strażacy wyjeżdżali do pożarów tego typu średnio co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli blisko 200 tysięcy litrów wody, co stanowi pojemność około 49 basenów olimpijskich. Statystyka ostatnich kilku lat pokazuje, że z roku na rok następuje wzrost pożarów traw i lasów, szczególnie w okresie wiosennym.
W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała też prawie 9 tysięcy pożarów lasów, w wyniku których zginęło 7 osób, a 31 odniosło obrażenia.
Pamiętajmy, że wypalanie nie użyźnia w żaden sposób gleby – wręcz przeciwnie, wyjaławia ją.
Zakaz wypalania traw, łąk, pastwisk, rowów, szlaków przydrożnych, szlaków kolejowych, szuwarów, trzcinowisk, nieużytków jest zapisany w ustawie o ochronie przyrody. Ustawa o lasach zakazuje wzniecania ognia i korzystania z otwartego płomienia w lasach i w odległości poniżej 100 m od lasów (poza wyznaczonymi przez nadleśnictwo miejscami). Nie wolno także wypalać pozostałości roślinnych i wierzchniej warstwy gleby – dotyczy to również prywatnych posesji, ogródków działkowych oraz pól. Za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów zastosowanie mają odpowiednie przepisy kodeksu wykroczeń: kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł; „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
~ Oprac. KR, źródło: KP PSP Kępno
niestety ale to jest coroczny problem. a stąd krok już do pożarów lasów...tak dużo się o nich mówi, włączają się w to także gwiazdy jak chocby Kinga Rusin, podziwiam ich za to