Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 23/2020)
Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: „Novae Res”, „Znak” oraz „Marginesy”. Przypominamy, że książki te można wygrać przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.
Jury Camel - "Skyrent. Walka pragnień"
Podzielone społeczeństwo i bezradne władze – tak w skrócie można opisać miasto Bagling, w którym mrok jest tematem tabu, ludzie znikają bez śladu, a burmistrz, Alice Cottyn, gra z mieszkańcami w okrutną grę, w której to ona decyduje o tym, kto przeżyje, a kto zginie. Tym zasadom nie zamierza się podporządkować komendant Parkingson, żyjący przeszłością i niemogący się pogodzić ze stratą ukochanej. Wraz z pomocą byłego policjanta, a zarazem przyjaciela, próbują odkryć tajemnicę Cottyn. Do ich dwójki wkrótce dołącza ubiegający się o posadę burmistrza Max Kaying, syn tragicznie zmarłego pastora, który jest gotowy na wszystko, by ratować swoje miasto. Ich poczynaniom przygląda się strażnik, wysłany przez zakon od wieków działający w służbie ludzkości i Boga. Jaka jest prawdziwa przyczyna tajemniczych zaginięć w Bagling? Czy mieszkańcy kiedykolwiek uwolnią się od strachu i będą mogli bezpiecznie opuścić swoje domy po zmroku?
Wydawca: Novae Res
Kategoria: Fantastyka/thriller
Naomi Alderman - "Nieposłuszeństwo"
Ronit jest doradczynią finansową, mieszka w Nowym Jorku. Kiedy umiera jej ojciec, szanowany rabin, nie może dłużej uciekać od przeszłości i wraca do ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej w Londynie, gdzie dorastała. W rodzinnych stronach czuje się wyobcowana. Jej ojciec na swego następcę wybrał Dovida. A Dovid ożenił się z Esti, która kilkanaście lat wcześniej towarzyszyła Ronit w poszukiwaniu tożsamości seksualnej. Teraz jednak dzieli je przepaść. W powieści przeplatają się dwa głosy. Jeden z nich to narracja Ronit, bezpośredniej i zadziornej czarnej owcy, która wyrwała się z konserwatywnej rodziny. Drugi mógłby należeć do Esti – pokornej, pogodzonej ze swoim losem, starającej się sprostać oczekiwaniom i w tradycji odnaleźć spełnienie. Opowieść o żydowskich zwyczajach staje się pretekstem do rozważań o sprawach uniwersalnych: słowie i milczeniu, wolności i obowiązku, buncie i pokorze, szczęściu i miłości, wreszcie – o religijności. Nieposłuszeństwo to głos sprzeciwu wobec każdej ortodoksji, ale obrona świadomości religijnej.
Wydawca: Marginesy
Kategoria: Powieść społeczno-obyczajowa
Ewa Żarska – "Łowca. Sprawa Trynkiewicza"
O tym, że zrobił coś strasznego, przypomniała mu krew za paznokciem, którą zauważył, jedząc obiad u rodziców. Pamiętał, ile zapłacił za zakupy w sklepie, a nie był w stanie przypomnieć sobie, w jaki sposób chłopcy znaleźli się niego w domu. A może było zupełnie inaczej? Wszystko pamiętał, tylko taką wersję, pełną sprzeczności i niedomówień, przedstawił w czasie przesłuchań?Trynkiewicz, choć minęło tak wiele lat, nadal budzi grozę, a najczęściej używanym wobec niego określeniem jest bestia. Historia nieśmiałego nauczyciela z Piotrkowa pokazuje, jak rodzi się zło i co się dzieje w umyśle psychopatycznego zabójcy. Dla Ewy Żarskiej Trynkiewicz jest paskudnym wspomnieniem z dzieciństwa. Kiedy w Piotrkowie polował na swoje ofiary, ona bawiła się na sąsiednich podwórkach. Żarska próbuje w gąszczu zeznań, tropów, sprzecznych opinii i manipulacji znaleźć odpowiedź na ważne pytania. Jak się rodzi morderca? Jak wybiera ofiary? Jak poluje? Dlaczego tak długo pozostaje niezauważony?
Wydawca: Znak
Kategoria: Reportaż
Bądź pierwszy!