Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 42/2020)
Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: „Jaguar”, „Wydawnictwo Kobiece” oraz „Zysk i S-ka”. Przypominamy, że książki te można wygrać, przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.
Cube Kid - "Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 1. Nowy wojownik w drużynie"
Przygody młodego wieśniaka, który marzy, by stać się wojownikiem w komiksowej odsłonie. Runt nie jest wieśniakiem jak inni. Po pierwsze kultura marchwi tak naprawdę go nie interesuje, a handel jeszcze mniej. To, czego chce, to być wojownikiem! Pewnego dnia zbiera się na odwagę i opuszcza rodzinne miasteczko. Spotyka Blurpa, zombiaka, który marzy o byciu człowiekiem, i razem wyruszają na niezwykłą przygodę…
Wydawca: Jaguar
Kategoria: Dla dzieci
Sharon Cameron - "Światło ukryte w mroku"
Przemyśl, 1943 rok. Nastoletnia Stefania Podgórska, nazywana od dziecka Fusią, pracuje w sklepie rodziny Diamantów. Jest zaręczona z jednym z ich synów, co młodzi muszą jednak utrzymywać w tajemnicy – ona jest katoliczką, on Żydem. Wszystko się zmienia, kiedy do Przemyśla wkracza armia niemiecka. Diamantowie zostają zesłani do getta, a matka i brat Fusi na roboty przymusowe do Niemiec. Stefania zostaje sama w okupowanym mieście, mając pod opieką kilkuletnią siostrę Helenkę. Nagle rozlega się pukanie do drzwi. To Max Diamant, który wyskoczył z pociągu jadącego do obozu śmierci. Siostry podejmują odważną decyzję o ukryciu Maxa, a potem dwunastu kolejnych Żydów. Odtąd znów czekają na pukanie do drzwi, które może oznaczać koniec dla wszystkich.
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Kategoria: Powieść historyczna
David Kahn - "Łamacze kodów. Historia kryptologii"
Fascynująca historia kryptologii od starożytności, przez narodziny nowoczesnych szyfrów w postaci niemieckiej Enigmy i jej złamania przez Alana Turinga i trzech polskich kryptologów, aż do współczesności Książka „Łamacze kodów”, którą czyta się jak sensacyjną powieść, dotyczy fundamentalnych kwestii związanych z organizacją i działalnością rozmaitych struktur społecznych, których domeną jest tajność. Podobnie jak anatomia bazuje na szkielecie człowieka, tak „Łamacze” sięgają w głąb – do szkieletu społeczeństw i globalnie, do całego współczesnego świata. Amerykański dziennikarz, historyk i pisarz David Kahn zaczyna swoją opowieść od „Historii jednego dnia operacji MAGIC” – rozdziału opowiadającego o wywiadowczych kulisach ataku Japończyków na Pearl Harbor, bo tamto wydarzenie właśnie było preludium do tego, co działo się z szyframi (kryptografią i kryptologią) oraz ludźmi z tą dziedziną związanymi w ciągu całej lepiej i gorzej udokumentowanej historii XX wieku. Szczególnie dokładnie autor opisuje wpływ tajnych szyfrów w okresie zimnej wojny, co miało kluczowe znaczenie dla losów świata.
Wydawca: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura popularnonaukowa/historia
Bądź pierwszy!