Laski: Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Laskach
W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Laskach zaprezentowano, w jaki sposób szkoła zmieniała się dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej.
2 maja br. w ramach V edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Laskach we współpracy z organem prowadzącym, tj. Gminą Trzcinica, zorganizowano akcję pod hasłem „Łączymy pokolenia”.
Spotkanie miało na celu pokazanie społeczności lokalnej zmian, które zaszły w Zespole Szkół w Laskach dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Zwiedzający obiekt mieli okazję zobaczenia zmian, jakie nastąpiły dzięki zainwestowanym w budynek szkolny środkom unijnym. W 2017 r. szkoła przeszła termomodernizację, w ramach której między innymi wymieniono ogrzewanie węglowe na gazowe, kompleksowo zmodernizowano kotłownię, odmalowano sale lekcyjne, ocieplono dach, wymieniono oświetlenie, położono panele słoneczne oraz zamontowano wentylację mechaniczną.
Szkoła zmieniła nie tylko swój wizerunek, ale również dzięki pozyskiwanym środkom unijnym podnosi swoją jakość nauczania. Przykładem tego mogą być zajęcia z „Koder Juniora”, które prowadzone są w ramach „Projektu wdrażającego elementy nauki programowania do edukacji wczesnoszkolnej”. Partnerami szkoły w realiowaniu projektu są: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Fundacja Pro Cultura. W ramach tego projektu szkoła pozyskała pomoce dydaktyczne w postaci zestawów klocków z oprogramowaniem Lego WeDo 2.0, tabletów i gier dydaktycznych z oprogramowaniem „ScottieGo”. Zajęcia z uczniami prowadzą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.
Podczas tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Laskach przygotowano szereg zajęć dla dzieci i dorosłych w myśl hasła „Łączymy pokolenia”. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Szkołę odwiedzili m.in.: minister Andżelika Możdżanowska, wójt Grzegorz Hadzik, sekretarz gminy Trzcinica Renata Ciemny oraz media ogólnopolskie, regionalne i lokalne.
W trakcie spotkania mali i duzi goście mieli możliwość wzięcia udziału w atrakcyjnych zajęciach z „KoderJuniora” wprowadzających do nauki programowania. Uczniowie weszli w rolę mentorów dla swoich rodziców i dziadków. Kolejnymi zajęciami były warsztaty artystyczne prowadzone przez dyrygenta chóru szkolnego „Violino”, w trakcie których wszyscy poczuli się jak podczas lekcji muzyki, otrzymując szansę zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i ruchowych. Z kolei podczas zajęć „Have fun with English und Deutsch” trenerzy językowi przygotowali zagadki, gry i łamigłówki, które wspólnie rozwiązywali dziadkowie, rodzice i dzieci.
Przez cały czas trwania szkolnej akcji odbywały się potyczki sportowe. Trenerzy sportowi zachęcali wszystkich do uprawiania sportu, próbowali rozstrzygnąć kwestię: czy wiek wyklucza nas z czynnego uprawiania sportu? W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym szkoła uczestniczy, biblioteka szkolna przygotowała fascynującą wystawę na temat „Edukacja dawniej i dziś”, pokazując w ten sposób, jak zmieniała się rzeczywistość szkolna na przestrzeni lat.
Akcję zwieńczył wspólny występ wszystkich uczestników w piosence „Pokolenie”.
Podsumowania dokonała minister A. Możdżanowska, gratulując dyrektor ZS w Laskach Hannie Smyrek udanej prezentacji działań szkoły i dziękując wójtowi za zaangażowanie Gminy Trzcinica w pozyskiwanie środków unijnych.
W przygotowanie imprezy środowiskowej zaangażowali się nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie ZS w Laskach.
~ Oprac. bem
Bądź pierwszy!