Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kamila, Karoliny, Roberta 19 Lipca 2024, 09:16
Dziś 21°C
Jutro 27°C
Sport
4 Września, 2019

Łęka Opatowska: Sztafeta Pokoju przez gminę Łęka Opatowska

 1 września 2019 r. o godz. 4.45 nastąpił start Sztafety Pokoju, której organizatorami byli: Gmina Wieruszów, Gmina Bolesławiec, Gmina Byczyna, Gmina Łęka Opatowska, Gmina Doruchów, Towarzystwo Historyczno-Kulturalne Arsonium oraz Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie. Sztafeta przebiegała na trasie: Byczyna - Bolesławiec - Łęka Opatowska - Wieruszów - Torzeniec, a łączny dystans wyniósł około 62 km, który podzielony był na pięć etapów.

Miejscem rozpoczęcia Sztafety Pokoju był Cmentarz komunalny w Byczynie. Meta biegu usytuowana była w miejscowości Torzeniec, przy Pomniku ku czci mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej w Torzeńcu, do której uczestnicy dotarli około godz. 13.00. Wczesniej bo o godz. 8.00 biegacze wraz z wójtem gminy Łęka Opatowska Adamem Kopisem dotarli Siemianic.
W Siemianicach znajduje się pamiątkowa tablica zamordowanych mieszkańców tej parafii w latach 1939-45. Biegacze oddali im hołd, po czym wyruszyli w dalszą trasę. Około godziny 9.00 dobiegli do Łęki Opatowskiej. Także i tam są miejsca pamięci poświęcone ofiarom II wojny światowej. - W gminie Łęka Opatowska, w której byliśmy, zatrzymywaliśmy się w miejscach pamięci, poświęconym mieszkańcom, którzy zostali zamordowani przez nazistów w latach 1939-45. To są niewielkie pomniki symbolizujące wielką tragedię, jaka dotknęła wówczas tysiące niewinnych ludzi – relacjonował Wojciech Murański.
Uczestnicy sztafety do celu, pod pomnik poświęcony pomordowanym cywilom polskim w Torzencu dotarli o godz. 13:00. W grupie biegaczy, którzy dotarli do Torzeńca są osoby, które przebiegły całą 62-kilometrową trasę, jak i takie, które przyłączyły się po drodze. Celem tego biegu było na równi upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, uczczenie lokalnych miejsc pamięci, jak i zachęcenie do uprawiania sportu i aktywnego spędzania czasu.

~ Oprac. m

Więcej w nr 36 (1342) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!